Sme vo vesmíre sami? Vedci sa blížia k odpovedi

vesmir

Ľudstvo si už dlho kladie otázku, či existuje život na iných planétach. Dnes, v dobe neustále sa rozvíjajúcej vedy a techniky, je výskum v tejto oblasti rozsiahly. Vedci veria, že čoskoro nájdu definitívne riešenie tejto záhady.

Hľadanie života vo vesmíre sa len ťažko podobá príbehom o zelených mužíkoch, ktoré poznáme z filmov alebo kníh o mimozemšťanoch. Ide o seriózny, rozsiahly a veľmi nákladný výskum. Ich cieľom je nájsť planéty s vodou a atmosférou podobnou tej pozemskej. Jeden z nedávnych experimentov naznačuje, že môžu byť vzdialené 60 svetelných rokov od Zeme.

Existuje na iných planétach život?

Štúdiu, ktorá má odpovedať na otázku, ktorá už dlho trápi ľudstvo, uskutočnil profesor Piero Madau z Kalifornskej univerzity (Santa Cruz, USA). Vychádzal z Kopernikovho princípu, že Zem je priemerná planéta obiehajúca okolo priemerného Slnka a že podobných planét môže byť vo vesmíre oveľa viac.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto sú tento rok najdrahšie mestá na svete. Boli ste tam?

Profesor Madau vytvoril matematický model, ktorý zohľadňoval viaceré faktory ovplyvňujúce vývoj života. Medzi ne patrila história vzniku hviezd, formovanie planét alebo šírenie vody a organických zlúčenín medzi nimi. Na základe týchto a ďalších faktorov vedec vypočítal, že planéty, na ktorých sa mohol vyvinúť život, boli od Zeme vzdialené približne 60 svetelných rokov.

Čo presne štúdia odhalila?

Z výpočtov profesora Madaua vyplýva, že vo vzdialenosti 326 svetelných rokov od Slnka môže okolo svojich hviezd obiehať 11 000 kamenných planét v takzvaných obývateľných sférach. Ide o oblasti s teplotami vhodnými na existenciu tekutej vody na planétach.

Vedec tvrdí, že väčšina týchto planét je staršia ako naša slnečná sústava, takže život by mal existovať aj na nich oveľa dlhšie. Z ďalšej analýzy amerického profesora vyplýva, že ak sa Zem z hľadiska času vzniku života radí do stredu skupiny, mali by sme nájsť nejakú formu života na planétach vzdialených približne 60 svetelných rokov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prudko stúpa dovoz ruského obilia do EÚ napriek sankciám

Čo bude nasledovať pri hľadaní života vo vesmíre?

Vedci doteraz potvrdili existenciu 5523 exoplanét (planét mimo slnečnej sústavy). Takmer dvakrát toľko ich čaká na overenie. Jediný spôsob, ako overiť, či sa na nich vyvinul život, je pozorovanie. Na to sa používajú výkonné teleskopy. V roku 2025 má byť z Čile vypustený extrémne veľký teleskop.

Tento najmodernejší prístroj by mal okrem iného umožniť analyzovať odrazené svetlo a jeho zloženie, a tak posúdiť, či sa na planéte nachádza napríklad kyslík (to by dávalo šancu na existenciu procesu fotosyntézy, a teda fungovanie rastlín). Možno nás tento výskum ešte viac priblíži k nájdeniu odpovede na otázku, či na iných planétach existuje život.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *