Sprchujete sa každý deň? Odborníci poukazujú na riziká

sprchovanie
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Každodenné umývanie tela sa pre mnohých z nás stalo neoddeliteľnou súčasťou každodenného života. Pre niektorých je predstava ísť spať bez sprchy či kúpeľa jednoducho neprijateľná. Avšak, je naozaj zdravé umývať sa každý deň? Odborníci varujú, že nadmerné umývanie môže mať nežiaduce účinky na našu pokožku a môže viesť k problémom, ako je jej vysušenie či podráždenie.

Možné riziká častého umývania

Hoci sa sprchovanie a umývanie celého tela považuje za samozrejmosť, dermatológovia upozorňujú na negatívne dôsledky, ktoré to môže mať na našu pokožku. Používanie príliš agresívnych mydiel a dlhé sprchy môžu oslabiť prirodzenú ochrannú bariéru kože, čo potvrdzuje aj Dr. Robert H. Shmerling z Harvard Health. Naša pokožka má totiž prirodzenú vrstvu olejov a „dobrých“ baktérií, ktoré ju chránia pred škodlivými mikroorganizmami. Príliš časté umývanie a horúca voda tieto látky z pokožky odstránia, čo môže spôsobiť vysušenie, podráždenie a zníženie imunity kože.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Odplašte holuby z vašej záhrady či balkóna. Stačí tam umiestniť toto

Keď je narušená ochranná bariéra pokožky, stáva sa náchylnejšou na infekcie a zápaly. Okrem toho, nadmerne sterilné prostredie môže oslabovať imunitný systém, pretože náš organizmus potrebuje kontakt s mikróbmi, aby sa správne rozvíjala jeho imunologická pamäť. Táto pamäť je kľúčová na efektívny boj proti chorobám.

Ako často by sme sa mali umývať?

Dr. Shmerling odporúča, že pre väčšinu ľudí je postačujúce sprchovanie niekoľkokrát do týždňa. Kratšie sprchy trvajúce 3-4 minúty úplne stačia na udržanie potrebnej hygieny. Denné umývanie celého tela, najmä s použitím agresívnych mydiel, nie je nevyhnutné.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Slovák natočil medveďa v nádhernej chvíli. Podarilo sa mu to na fotopascu

Ktoré časti tela potrebujú každodennú starostlivosť?

Namiesto každodenného umývania celého tela by sme sa mali sústrediť na niekoľko kľúčových oblastí, ktoré skutočne potrebujú pravidelnú starostlivosť. Patria sem zuby, ruky, nohy a intímne partie. Tieto oblasti sú najviac náchylné na hromadenie baktérií, ktoré môžu spôsobiť infekcie a iné zdravotné problémy.

No najmä nohy sú často zanedbávané, napriek tomu, že práve ony sú vystavené potu a baktériám. Ak im nevenujeme dostatočnú pozornosť, môže to viesť k vzniku plesní alebo nepríjemnému zápachu.

Najväčšia chyba pri kúpeli: Vyhnite sa jej

Jednou z najčastejších chýb, ktoré robíme počas sprchovania, je používanie príliš horúcej vody. Hoci horúce sprchy môžu byť príjemné a uvoľňujúce, pre našu pokožku sú škodlivé. Dermatológovia, ako Dr. Shilpi Khetarpal z Cleveland Clinic, odporúčajú používať vlažnú vodu. Vlažná voda menej dráždi pokožku a zabraňuje jej vysušeniu a podráždeniu.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Domáce sirupy na imunitu z jarných bylín: Púpava, žihľava a medovka

Ľudia trpiaci kožnými ochoreniami, ako je ekzém, by sa mali horúcej vode vyhýbať, pretože môže zhoršiť ich príznaky. Vlažné sprchy pomôžu udržať prirodzenú ochrannú vrstvu pokožky a minimalizujú riziko dermatologických problémov.

V skratke

Príliš časté umývanie tela môže narušiť prirodzenú ochrannú bariéru pokožky a viesť k jej vysušeniu a podráždeniu. Pre väčšinu ľudí je postačujúce sprchovať sa niekoľkokrát týždenne, pričom dôležité je sústrediť sa na oblasti ako ruky, nohy a intímne partie. Teplota vody by mala byť vlažná, aby sa zabránilo poškodeniu pokožky.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Redakcia Plénum.sk

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *