Sú šťavnaté a jemné a ich dužina sa topí v ústach. Chuť marhúľ je často popisovaná ako kombinácia broskyňových a slivkových tónov, vďaka čomu sú mimoriadne atraktívne tak na konzumáciu v surovom stave, ako aj na prípravu mnohých dezertov, zaváranín a ikonických knedlí. Čo je ešte dôležitejšie, zjedenie troch kúskov denne dodá telu dôležitú zložku, ktorá chráni zrak, pomáha znižovať hladinu cholesterolu a odďaľuje proces starnutia.
Kedy je sezóna marhúľ?
Leto je obdobím, keď stánky a zeleninové záhrady praskajú vo švíkoch sezónnym ovocím, ktoré láka lákavými farbami a vôňami a predovšetkým neopakovateľnou chuťou. Niektoré z nich sú k dispozícii len krátko, a preto ich ochutnávku neodkladajte na neurčito.
Ako je to s marhuľami? Sú dostupné a najcennejšie v júli a auguste. Sladkú a šťavnatú dužinu obklopuje jemná šupka. Musíte sa jej zbaviť? Vôbec nie. Odporúča sa jesť marhule surové so šupkou , pretože práve tá obsahuje najviac prospešnej vlákniny.
Toto malé ovocie je pokladnicou cenných zložiek
Marhule sú nielen chutné, ale aj mimoriadne zdravé ovocie, ktoré sa oplatí zaradiť do svojho jedálnička. Sú bohaté na vitamíny, minerálne látky, vlákninu a antioxidanty a telu prospievajú rôznymi spôsobmi. Od ich pozitívnych účinkov na orgán zraku, cez tráviaci a imunitný systém až po kardiovaskulárny systém. Prečo sú marhule také všestranné? Čo obsahujú?
- Marhule sú vynikajúcim zdrojom vitamínov A a C, ktoré majú pozitívny vplyv na imunitu a stav pokožky.
- Nenápadné ovocie je pokladnicou betakaroténu. Stačí zjesť tri kusy denne, aby sa splnila denná potreba tejto zložky pre organizmus. Je zodpovedný za ostrý zrak a chráni pred degeneráciou tohto orgánu, preto by nemal chýbať v jedálničku seniorov. Okrem toho chráni pokožku pred nadmerným slnečným žiarením a spomaľuje proces starnutia.
- Marhule pomáhajú dodávať telu cenné minerálne látky vrátane draslíka, ktorý reguluje krvný tlak, a železa, ktoré je nevyhnutné pri krvotvornom procese.
- Sezónne ovocie je baňou vlákniny, ktorá podporuje trávenie a uľahčuje chudnutie a udržiavanie hmotnosti.
- Konzumácia marhúľ sa odporúča kvôli prítomnosti antioxidantov v ich zložení, ktoré chránia bunky pred poškodením spôsobeným voľnými radikálmi.
Jedzte, aby ste predišli zápche
Zápcha môže výrazne zhoršiť pohodu a kvalitu života, a ak sa vyskytuje často, môže viesť k vážnym ochoreniam tráviaceho traktu. Správna strava im pomôže čeliť. Jedným z najchutnejších spôsobov boja proti zápche je konzumácia marhúľ. Vysoký obsah vlákniny podporuje peristaltiku čriev, ktorá je tiež kľúčová pri chudnutí. Je však dôležité nepreháňať to – marhule vo veľkom množstve majú preháňavý účinok, takže nedostatok striedmosti môže mať za následok hnačku.
Ako marhule pôsobia na organizmus? Udržujú krvný tlak pod kontrolou
Draslík obsiahnutý v marhuliach pomáha regulovať krvný tlak, čo je dôležité pre ľudí s hypertenziou. Zložky obsiahnuté v ovocí priaznivo pôsobia na kardiovaskulárny systém, čím znižujú riziko aterosklerózy. Podporujú aj znižovanie hladiny „zlého“ cholesterolu, preto by sme ich počas letných nákupov nemali obísť ľahostajne.
Štít pre pokožku alebo ovocie pre krásu
Dokážete minúť veľa peňazí na krémy a pleťové vody? Základom starostlivosti o pleť je pôsobiť zvnútra von pomocou správnej stravy. Doprajte si marhuľové hody, ktoré spomalia proces starnutia a zlepšia pleť. Vitamíny obsiahnuté v marhuliach zabezpečujú pružnosť, pevnosť a pekný tón pleti a zároveň chránia pred škodlivými účinkami UV žiarenia. Blahodarné účinky marhúľ na vašu krásu sa prejavia aj tým, že posilnia vaše doteraz lámavé nechty a vlasy.