Aké je tajomstvo zdravých a zrelých paradajok? Ešte pred desiatimi rokmi sme v obchodoch nemohli kúpiť zázračné hnojivá a zázračné živiny. Vtedy sme to riešili inak.
Existuje niekoľko metód, ktoré sa používali pred rokmi. Mnohé z nich môžeme v záhrade úspešne používať aj dnes. Pozrite sa, čo robiť, aby vám paradajky narástli do obrovských rozmerov.
Ako sa staráte o paradajky?
Ide o zeleninu, ktorú v našich záhradách pestujeme naozaj radi. Nesmú chýbať v šaláte. Skvele sa hodia aj jednoducho na sendvič. Čo môžete urobiť, aby paradajky krásne rástli?
Základom bude správne miesto. Pôda musí byť úrodná a správne pripravená. Pre sadenice je najlepšie vybrať miesto na plnom slnku, kde budú mať paradajky správnu teplotu.
Veľký význam má aj správne hnojenie. V obchodoch nájdete množstvo zmesí. Čo používali naši starí rodičia pred rokmi? Obrovské a chutné paradajky môžeme kŕmiť netradičným spôsobom.
Neobvyklé spôsoby hnojenia paradajok
Existuje niekoľko neobvyklých spôsobov hnojenia paradajok. Metódu zakopávania banánových šupiek pod sadenice pozná pomerne veľa ľudí. Nie je to však jediný spôsob prirodzeného kŕmenia zeleniny.
Pod sadenice môžeme zakopať aj obyčajný krajec pšeničného chleba. Vďaka tomuto triku budú paradajky krásne rásť. Pod sadenice môžeme zakopať aj žihľavu, ktorá rastliny posilní. Ako chránite svoje rastliny pred chorobami?
Chráňte paradajky pred chorobami a škodcami
Dobrým spôsobom ochrany paradajok je vysadiť vedľa nich rastliny, ktoré odpudzujú škodcov. V tejto úlohe skvele poslúži aksamietnica vysadená v záhonoch. Dobre funguje aj cesnak.
Ak chcete svoje paradajky ochrániť pred chorobami a zároveň pozitívne ovplyvniť ich rast, oplatí sa siahnuť po medenom drôte. Ióny medi ochránia rastliny a postarajú sa o to, aby bola tohtoročná úroda naozaj bohatá.
Medeným drôtom prepichnite stonku sadenice pred jej vložením do zeme. Počas celého vývoja rastliny bude čerpať ióny medi a my nebudeme musieť pamätať na dodatočné hnojenie.