Stoltenberg tvrdí, že všetci spojenci NATO súhlasia s tým, aby sa Ukrajina stala členom Aliancie

341521940 9411597832198845 3832926781690853609 n

Všetci spojenci NATO sa dohodli, že Ukrajina by sa mala stať členom aliancie, uviedol v piatok generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg.

„Včera [vo štvrtok] som v Kyjeve povedal, že budúcnosť Ukrajiny je v euroatlantickej rodine a všetci spojenci NATO sa zhodli na tom, že Ukrajina sa stane členom NATO,“ povedal Stoltenberg pred zasadnutím kontaktnej skupiny pre obranu Ukrajiny na americkej leteckej základni Ramstein v Nemecku.

Šéf NATO tiež uviedol, že spojenci aliancie diskutovali o dodávke rôznych typov lietadiel Ukrajine.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

„Pokiaľ ide o stíhačky, dobre, spojenci dodali, Poľsko dodalo lietadlá MiG-29. Prebieha diskusia aj o iných typoch stíhačiek,“ dodal Stoltenberg.

Vo štvrtok Stoltenberg počas návštevy Kyjeva uviedol, že spojenci sú odhodlaní dodať Ukrajine viac stíhačiek, tankov a obrnených vozidiel. Odhadol, že vojenská pomoc NATO Ukrajine od februára 2022 presiahla 165 miliárd dolárov.

Stoltenberg počas návštevy zopakoval, že Ukrajina má svoje miesto v NATO, ale neuviedol žiadny časový plán jej vstupu. Povedal, že to bude možné „časom“, a ubezpečil ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, že aliancia je s Ukrajinou dlhodobo, aby jej pomohla prejsť na štandardy NATO a zabezpečila jej plnú interoperabilitu so spojencami.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

V septembri Zelenskyj oznámil, že Ukrajina žiada o zrýchlený vstup do NATO. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov uviedol, že Moskva situáciu pozorne sleduje, a pripomenul, že orientácia Kyjeva na alianciu sa stala jedným z dôvodov začiatku „ruskej vojenskej operácie“ (ako inváziu nazývajú Rusi) na Ukrajine vo februári 2022.

One Reply to “Stoltenberg tvrdí, že všetci spojenci NATO súhlasia s tým, aby sa Ukrajina stala členom Aliancie”

  1. Všetci spojenci sa dohodli. Teraz je namieste, aby sa dohodli aj všetci členovia, potom sa pozrieme do ustanovujúcich materiálov a zistíme, či sme seriózna aliancia alebo len spolok, čo si robí čo chce, keď nastane ťažkosť. Chceme byť seriózna aliancia členov, zrejme …

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *