Stromy a kríky, ktoré keď vysadíte vedľa seba, vždy ochorejú

pexels anna shvets 5230955

Ukazuje sa, že nie vždy je dobré mať suseda. Existujú druhy, ktoré by sa nemali vysádzať vedľa seba, pretože to spôsobí viac škody ako úžitku. Odporúčame, ktoré stromy a kríky spolu nevysádzať.

Veľmi často vysádzame vedľa seba to, čo sa nám páči. Na základe impulzu a vkusu, alebo dokonca na základe farby rastlín ich k sebe priraďujeme. To však nie sú zásady, ktorými by sme sa mali riadiť. Je vhodné zvážiť nároky rastlín na pôdu a ich vzájomný vzťah.

Ktoré stromy a kríky by sa nemali vysádzať spolu?

Zvyčajne každý záhradkár vie, čo sa nemá vysádzať v zeleninovej záhrade vedľa seba, ale ukazuje sa, že tieto pravidlá platia aj pre iné rastliny. Sú spôsobené rizikom chorôb alebo škodcov, ktoré sa nazývajú dvojdomé. To znamená, že na to, aby sa im darilo, potrebujú dva druhy rastlín, takže sa raz živia na jednej a inokedy na druhej. Preto ich vysádzaním vedľa seba veľmi riskujeme. Na ktoré kombinácie by ste si teda mali dávať pozor?

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Prečo dávať čajové vrecúško do záchodu? Rozumní ľudia vedia prečo

Hruška a borievka sú zárukou výskytu hrdze hruškovej, hubového ochorenia. Tá sa na ovocnom strome objavuje v lete a zimu trávi na druhom hostiteľovi, borievke. V dôsledku toho sa ani jedna z rastlín nevyvíja tak, ako by mala, čo spôsobuje, že chradne a neprináša ovocie. Choroba sa veľmi ťažko kontroluje. Preto sa používajú špecializované prípravky vo forme postrekov.

Borovica a ríbezle alebo iné plodonosné kríky, napríklad egreše. Sú ohrozené hubovou chorobou nazývanou hrdza ríbezľová. Jej medzihostiteľom je borovica, takže veľmi ľahko napadne aj ovocné kríky. Zbaviť sa tejto choroby je časovo veľmi náročné, pretože infikované výhonky stromov sa musia najprv odstrániť. Potom je potrebné rany na nich ošetriť záhradníckou masťou s fungicídom. Odporúča sa tiež postrek a predovšetkým pozorné sledovanie rastlín.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Sú raňajky skutočne najdôležitejšie jedlo dňa? Prečítajte si toto

Na čo ešte treba myslieť pri výsadbe stromov a kríkov?

Nekombinujte spolu smrekovec a smrek, pretože sú náchylné na smrekovcovo-smrekovcovú hnilobu. Ide o škodcu, alebo skôr mšice, ktoré sa celý rok zdržiavajú na smrekovci a hlavne na ňom prezimujú ich larvy. Na druhej strane parazity, alebo v tomto prípade samičky, prezimujú na smreku. V boji proti mšiciam sa zvyčajne používajú postreky na báze oleja.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *