Ako je to v skutočnosti so škodlivosťou pohľadu na mobilný telefón pred spaním? Je prezeranie telefónu pred spaním naozaj škodlivé pre naše zdravie? Názory na túto tému sú protichodné. Stojí však za to, aby ste vedeli, čo, ak vôbec niečo, riskujete.
Telefón je vec, po ktorej väčšina z nás siahne ako po prvej, keď sa zobudíme. Rovnako pred spaním si veľa ľudí rado aspoň na chvíľu „sadne“ k mobilnému telefónu, zvyčajne pri prezeraní sociálnych sietí. Ak sa neskôr zobudíme nevyspatí, môže za to telefón?
Prečo by malo byť prezeranie na telefóne škodlivé pre náš spánok?
Mnohí ľudia sú presvedčení, že surfovanie na telefóne škodí spánku, pretože jeho obrazovka vyžaruje tzv. modré svetlo. Predpokladá sa, že to môže narušiť tvorbu melatonínu, ktorý mnohí ľudia nazývajú hormónom spánku. Toto modré svetlo spôsobuje, že náš mozog dostáva podvedomú správu, že teraz je deň a nie noc. To sa následne môže prejaviť v tom, že ťažšie zaspíme, aj keď sme unavení. Z tohto dôvodu mnohí odborníci odporúčajú, aby sme aspoň hodinu pred spaním nepoužívali telefón. Rovnako by sme sa nemali pozerať na iné obrazovky, ktoré tiež vyžarujú modré svetlo.
Je prehliadanie telefónu pred spaním naozaj škodlivé?
A toto je teória o vplyve modrého svetla na spánok. Lenže v tejto oblasti sa v posledných rokoch uskutočnilo niekoľko experimentov, v ktorých vedci na ľuďoch testovali, či surfovanie na mobilnom telefóne naozaj sťažuje zaspávanie. A výsledky boli veľmi nepresvedčivé. Niektoré z týchto experimentov naznačili, že to tak skutočne je, iné však ukázali, že medzi ľuďmi, ktorí si pred spaním pozerajú do mobilu, a tými, ktorí tak nerobia, neboli žiadne rozdiely. V tejto situácii je najlepšie vyskúšať si na vlastnej koži, či vám prehliadanie mobilného telefónu sťažuje zaspávanie. Ak áno, skúste sa ho napríklad na týždeň vzdať. Uvidíte, či sa vám vďaka tomu bude skutočne ľahšie zaspávať a lepšie spať. Je možné, že nebudete cítiť ani si nevšimnete žiadny rozdiel. Z takéhoto domáceho experimentu môžete len získať.