Takto môžete pestovať zemiaky aj v paneláku na balkóne

zemiaky pestovanie

Kto by nechcel na obed alebo večeru podávať produkty z vlastnej „záhrady“, že? Aj keď nemáte záhradu, ale jedinou možnosťou, ako si niečo vypestovať, je zaplniť balkón kvetináčmi. Nevadí, nevadí. Dnes sa dozviete, že takéto zemiaky môžete pestovať aj v paneláku.

Predklíčte zemiaky

Kúpte si stredne veľké hľuzy zemiakov a nechajte ich vyklíčiť, t. j. nechajte ich na svetle pri teplote približne 15 °C približne 30 dní. Ak sa rozhodnete pre neskoré zemiaky, musíte začať s predklíčením najneskôr v marci.

Príprava kvetináča

Pri pestovaní zemiakov sa nezaobídete bez vhodného kvetináča. Ideálny je kvetináč s výškou aspoň 50 cm a priemerom 35 cm. Ak ho nemáte, nič sa nedeje, ale vezmite si vedro podobnej veľkosti, vypláchnite ho hypermangánom, aby ste ho vydezinfikovali, a na dno vyvŕtajte niekoľko otvorov, aby mohla odtekať voda.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Vyrobte si doma toto hnojivo. Paradajky a uhorky sa začnú rozrastať ako divé

Vyrobte si vlastný substrát

Substrát si môžete buď kúpiť, alebo si ho namiešať sami. Stačí dať dohromady jeden diel zeminy, dva diely kompostu a približne šálku dreveného popola. Hnojivo nalejte do vedra do výšky asi 15 cm, potom naň položte 2 alebo 3 predklíčené zemiaky a prikryte ich rovnakým množstvom substrátu. Potom už len postavte vedrá na slnko.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Po tejto živine sa paradajky rozrastú ako šialené. Potrebnú ingredienciu máte v kuchyni

Ako sa starať o zemiaky?

Keď je rastlina vysoká viac ako 15 cm, pridajte ešte trochu zeminy tak, aby zo zeminy vyčnieval len vrch rastliny, a takto pokračujte, kým zemina nebude až po okraj kvetináča. Zemiaky pomerne často vysychajú, preto ich priebežne kontrolujte a v prípade potreby zalievajte. Každé tri až štyri týždne pridajte kompost alebo hnojivo.

Kedy zbierať úrodu?

V prípade kvitnúcich odrôd krátko po odkvitnutí, v prípade ostatných odrôd po zaschnutí zemiakov. Po zbere zemiaky rozložte v chladnej miestnosti a sušte dva týždne.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *