Takto narúbete drevo aj bez sekery za 15 minút. Starý trik ohúril internet

rubanie dreva

Štiepanie dreva je nevyhnutnou činnosťou pre všetkých, ktorí používajú krb alebo príležitostne zakladajú táborák. Hoci väčšina ľudí používa na rúbanie dreva sekeru, existujú aj iné spôsoby, ak sekeru nemáte po ruke.

Štiepanie dreva sekerou

Pre mnohých je sekera prvým nástrojom voľby pri štiepaní dreva. S dobre nabrúsenou sekerou, ktorá má správnu hmotnosť, môžete pracovať efektívne. Pri používaní sekery dbajte na správne držanie tela a techniku, aby ste sa vyhli zraneniu. Rovné ramená, bezpečne posadené nohy a správny švih sekery sú kľúčom k bezpečnému a efektívnemu štiepaniu.

Štiepanie dreva bez sekery

V situáciách, keď nemáte po ruke sekeru, môžete použiť iné predmety. Na štiepanie chudších a suchších polien môže stačiť nôž (nie kuchynský). Do vrchnej časti dreva urobte zárez, potom doň vložte nôž a klepnite ním do dreva kladivom, alebo iným polenom. Tento postup môže byť náročnejší a trvať dlhšie, ale prinesie rovnaké výsledky.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jedna z najzdravších druhov zeleniny na svete. Slováci sa jej vyhýbajú

Prípadne môžete použiť klin, alebo nôž na vytvorenie zárezu v hornej časti dreva, do ktorého potom nôž vrazíte. Nôž sa potom zatĺka do dreva pomocou kameňa, alebo iného predmetu. Ide o rovnaký postup ako pri zatĺkaní sekery do dreva. Po zatĺknutí noža sa čepeľ jednoducho zasunie do medzery a drevo sa rozreže na polovicu.

Praktické rady na štiepanie bez sekery

Tieto alternatívne metódy štiepania dreva môžu byť užitočné, ale vyžadujú si viac času ako tradičné štiepanie sekerou. Sú skvelé na štiepanie menšieho množstva dreva, napríklad palivového dreva, ale na štiepanie väčšieho množstva dreva do krbu alebo kachlí sa sekera stáva nevyhnutnou.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  O tejto hodine by ste nemali jesť ovocie. Nerobí to dobre vášmu telu

Štiepanie dreva bez sekery je užitočná zručnosť, ktorá sa môže hodiť v núdzových situáciách, alebo pri práci s malým množstvom dreva. Táto metóda si síce vyžaduje viac času a úsilia, ale s trochou trpezlivosti a správnej techniky sa dá zvládnuť. Na pravidelné a efektívne štiepanie väčšieho množstva dreva však sekera zostáva kľúčovým nástrojom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *