Takto pije čaj väčšina ľudí a ani nevie, ako im to môže uškodiť

caj

Pitie čaju je bežnou praxou, ale nie všetky druhy sú bezpečné pre zdravie. Najmä tehotné ženy by si mali dávať pozor na čaj s citrónom, ktorý môže poškodiť mozog plodu.

Pitie čaju sa stalo pravidelnou súčasťou stravy mnohých ľudí na celom svete. Niektorí ho dokonca považujú za akýsi rituál. Niet sa čomu čudovať, čaj má mnoho prospešných vlastností, výborne chutí a hodí sa k jedlám. Na trhu je veľa druhov čaju, od zeleného cez červený, žltý, biely, čierny až po bylinkové čaje.

Práve druh čaju určuje, aké zdravotné výhody z neho možno získať. Niektoré čaje sú nabité zdravými látkami, napr. biely čaj je bohatý na antioxidanty, ktoré chránia srdce, zelený čaj napomáha koncentrácii a zrýchľuje metabolizmus, ako aj poskytuje vitamíny E a C. Bohužiaľ, nie všetky čaje sú rovnaké a nadbytok niektorých môže poškodiť zdravie, najmä u tehotných žien.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Niekedy to ľudia jedli stále, dnes vôbec. Ovocie, ktoré čistí črevá a pomáha chudnúť

Čaj s citrónom počas tehotenstva

Pitie čaju s citrónom počas tehotenstva môže byť pre plod nebezpečné. V čajových lístkoch sa nachádza hliník, ktorý sa môže dostať do nálevu. Pridanie citrónu do čaju spôsobuje chemickú reakciu, pri ktorej vzniká citrát hlinitý. Citrát hliníka môže poškodiť mozog plodu a zvýšiť riziko Alzheimerovej choroby v neskoršom veku.

Okrem čaju s citrónom by sa tehotné ženy mali vyhýbať aj iným druhom čaju, ako napr:

  • Čierny čaj, ktorý má vysoký obsah kofeínu, ktorý môže u dieťaťa spôsobiť problémy so spánkom a úzkosť.
  • Čaj Pu-erh, ktorý môže z tela vyplavovať minerály, ako je železo a vápnik.
  • Bylinkové čaje obsahujúce ženšen, ľubovník bodkovaný alebo rebríček, ktoré môžu spôsobiť potrat alebo predčasný pôrod.
Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Svetové celebrity prezradili, ako začali jesť aby schudli do vysnívaných postáv

Čaje, ktoré sú bezpečné pre tehotné ženy

Tehotné ženy môžu bezpečne piť nasledujúce druhy čajov:

  • zelený čaj, ktorý je bohatý na antioxidanty
  • červený čaj, ktorý neobsahuje kofeín
  • bylinkové čaje obsahujúce okrem iného mätu, žihľavu, medovku a harmanček
  • Pitie čaju môže byť pre vaše zdravie prospešné, ale je dôležité vyberať si bezpečné druhy čaju. Tehotné ženy by sa mali vyhýbať čajom s citrónom a iným čajom, ktoré môžu byť škodlivé pre vývoj plodu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *