Televízor, mikrovlnka či nabíjačky vás môžu finančne zničiť, ak ich máte zle zapojené

elektrina

Pomaly sa blíži jeseň a dni sa skracujú. Počasie bude menej slnečné a viac daždivé a my budeme tráviť oveľa viac času doma.

A keďže nás médiá strašia, že ceny elektriny na zimu stúpnu, je čas zopakovať si zásady, ktorými by sme sa mali riadiť. Nech neplatíme zbytočne viac, ako musíme. A aké sú to zásady?

Udržujte svoju chladničku plnú

Snažte sa chladničku a mrazničku naplniť, pretože čím sú prázdnejšie, tým viac energie spotrebujú. Chladené alebo mrazené potraviny pomáhajú udržiavať spotrebič v chlade. Pravidelne tiež odmrazujte.

Neprevarujte, nevarte

Umývajte pri teplote 30 – 40 °C. Pri kvalite dnešných práškov a gélov je to úplne postačujúce. Nie je potrebné predumývanie. Ak máte možnosť, sušte vonku, pretože sušička je jedným z najväčších žrútov energie.

Používajte LED žiarovky

Spotrebujú až o 90 % menej energie ako bežné žiarovky. Ich obstarávacia cena je síce vyššia, ale ich životnosť je približne 15 000 h, zatiaľ čo pri bežných žiarovkách je to len 1 000 h. Pri bežnom režime svietenia približne 4 hodiny denne zaplatíte za prevádzku LED žiarovky len 63 Kč ročne. Za bežnú je to však 400 Kč. A to hovoríme len o jednej žiarovke, takže si to vynásobte počtom svetiel, ktoré máte doma.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Do kávy s mliekom pridávam jednu tabletu. Z tela vymetá toxíny ako kefa

Pohotovostný režim nie je zadarmo

Odpojte spotrebiče z pohotovostného režimu. Napríklad monitor v pohotovostnom režime spotrebuje 0,5 Wh za každú hodinu, keď nie je úplne vypnutý. Ak je zapnutý štyri hodiny denne a zvyšok v pohotovostnom režime, ročne premrháte 3 600 Wh energie. A to vrátane televízorov, audio a video prehrávačov, herných konzol, set-top boxov a ďalších zariadení. Radšej si zaobstarajte predlžovací kábel s vypínačom.

Odpojte aj nabíjačky.

Nezabudnite na nabíjačku nabíjačky mobilných telefónov a notebookov, ktoré odoberajú elektrickú energiu, aj keď nie sú pripojené k zariadeniu. Rovnako aj všetky zariadenia, ktoré majú zabudované hodiny, ako napríklad mikrovlnné rúry.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Slováci si pekne priplatia za tieto potraviny a výrobky. Vláda zvýšila dane

Vodu ohrievajte radšej v rýchlovarnej kanvici ako na sporáku a len toľko, koľko práve potrebujete.

Stolný počítač je tiež žrútom

Vedeli ste, že stolný počítač spotrebuje oveľa viac elektrickej energie ako prenosný počítač? Pracujete doma a používate stolný počítač 8 hodín denne? Potom zaplatíte ročne o 4 000 Sk viac, ako keby ste používali notebook.

Šetrite peniaze v sprche

Na sprchovanie si zaobstarajte úspornú sprchovú hlavicu, pretože šetrí aj energiu na ohrev vody. Či už váš ohrievač používa elektrinu alebo plyn, stále sa plytvá. S úspornou sprchovou hlavicou môžete ušetriť až 50 % vody. Počas piatich rokov môžete ušetriť až 20 000 GBP na vykurovaní.

Nie je čas zmeniť dodávateľa?

Na internete existujú spoločnosti, ktoré vám bezplatne porovnajú dodávateľov energií vo vašom regióne. Skúste ich kontaktovať a zistite, či naozaj platíte najlepšiu možnú cenu. Aj tu môžete výrazne ušetriť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *