Tento nápoj pite počas horúčav. Hydratuje lepšie ako voda a vyrobíte si ho sami

pitie vody

Pri vysokých teplotách je dôležité zabezpečiť správnu hydratáciu organizmu. V takomto období máme tendenciu hľadať osvieženie v rôznych nápojoch. Obyčajná voda však nie vždy dokáže poskytnúť správne množstvo minerálov, ktoré sa strácajú potením. Preto sa oplatí siahnuť po izotonických nápojoch.

Izotonické nápoje vás nielen hydratujú, ale dodajú vášmu telu aj cenné minerály. Navyše nemusíme bežať do obchodu kupovať hotové nápoje – izotonické nápoje si môžeme pripraviť sami, v pohodlí vlastnej kuchyne, z ľahko dostupných surovín.

Prečo piť izotonické nápoje?

Počas horúčav musí telo intenzívne pracovať, aby si udržalo správnu teplotu a chránilo sa pred prehriatím. Na tento účel zvyšuje proces potenia, ktorý, žiaľ, vedie k strate veľkého množstva vody a minerálov. Ak sa tieto látky správne nedoplnia, môže dôjsť k dehydratácii, čo je nebezpečný stav. V takýchto situáciách je ideálnym riešením izotonický nápoj.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Začnite jesť hrsť denne a toto sa začne diať s vašim telom

Izotonický alebo izotonický nápoj je tekutina s rovnakou osmolalitou (osmolalita je koncentrácia minerálov a cukrov rozpustených vo vode) ako tekutiny v našom tele. Izotonikum teda dokáže telu dodať tekutiny, minerály a cukry v správnom pomere. To zase pomáha pri rýchlej rehydratácii a obnove elektrolytov po intenzívnom cvičení alebo pri strate potu počas horúceho počasia.

Ako si pripraviť izotonikum doma?

Izotonické nápoje sú teda skvelým riešením počas horúčav, ale treba pamätať na to, aby ste ich nepili príliš veľa, pretože zvyčajne obsahujú veľké množstvo cukru. Ako povedal Dr. Michał Sutkowski, prezident Varšavských rodinných lekárov, v relácii WP Newsroom, cukor obsiahnutý v izotonických nápojoch nie je veľkou hrozbou, ak ho dokážeme rýchlo metabolizovať, napríklad počas intenzívneho cvičenia. Fyzickí pracovníci, stavební robotníci, poľnohospodári si môžu počas horúčav dovoliť izotonik s malým množstvom cukru.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Najlepšie hnojivo pre vaše jahody. Máte to každý v kuchyni

Ak však nechcete konzumovať príliš veľa cukru, jednoduchý izotonik s dobrým zložením si môžete pripraviť za krátky čas doma. Ako upozorňuje doktor Sutkowski, stačí vám prevarená voda, trochu citrónovej šťavy a štipka soli. Takýto domáci izotonik bude nielen chutný, ale aj zdravý a prospešný pre naše telo.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *