Tí lepší záhradkári si robia horúci kompost. Takto si ho vyrobíte

horuci kompos

Kompost je jedným z najlepších hnojív pre záhradu. Môžeme ním zásobovať záhony, ovocné stromy a dokonca aj okrasné rastliny a živé ploty. Je plný cenných živín. Ako ho pripraviť pred výsadbou prvých rastlín?

Horúci kompost si môžete pripraviť hneď teraz. Bude pripravený za niekoľko dní. Dôležité je dodržať správne pomery a vybrať správne ingrediencie.

Čo je to horúci kompost?

Kompost je jednou z najlepších foriem hnojenia pôdy. Preto sa mnohí ľudia rozhodnú pripraviť si miesto pre organický odpad vo vlastnej záhrade. Tradičný spôsob kompostovania je však naozaj zdĺhavý.

Kompostovanie za studena je veľmi účinné, ale na hnojivo musíme čakať niekoľko mesiacov. Alternatívou by mohol byť horúci kompost, ktorým môžeme záhony pohnojiť oveľa rýchlejšie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pokosenú trávu nevyhoďte ale zalejte vodou a prikryte. Zarobíte na tom

Horúci kompost vzniká intenzívnou aeróbnou fermentáciou. Vyrába sa kompostovaním pri zvýšenej teplote na kompostovisku. Aj tu sú dôležité správne zložky. Ako pripravíte takéto hnojivo za niekoľko dní?

Ako pripraviť horúci kompost?

Horúci kompost, podobne ako studený kompost, pozostáva z rastlinného odpadu a štrukturálneho materiálu. Pri tejto metóde môžeme naozaj rýchlo vyrobiť drevom voňajúci mulč a sypké hnojivo.

Pri výrobe horúceho kompostu musíme zachovať správny pomer medzi uhlíkom a dusíkom. Aby sme to dosiahli, musíme správne nastaviť pomer jednotlivých zložiek. Najskôr musíme zhromaždiť nasledujúce zložky:

  • ⅓ hnoja;
  • ⅓ uhlíka – kartónové škatule, kartóny od vajec, slama a drevný popol;
  • ⅓ dusíkatých vstupných surovín – rastlinný materiál, ako je čerstvo pokosená tráva, rastlinný kuchynský odpad, vaječné škrupiny alebo kávová usadenina.
Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Po tejto živine sa paradajky rozrastú ako šialené. Potrebnú ingredienciu máte v kuchyni

Ako usporiadame jednotlivé vrstvy kompostu?

Okrem správneho pomeru musíme kompost správne vrstviť. V prípade horúceho kompostu stačí vytvoriť kopu, pretože hnojivo sa aj tak čoskoro spotrebuje.

Vrstvy ukladajte striedavo, pričom začnite uhlíkatým materiálom. Potom navŕšte dusíkatý materiál a nakoniec hnoj. Vrstvy ukladáme na seba, kým nám nedôjde materiál.

Po 4 dňoch môžeme zmerať teplotu a potom kompost obrátiť. Odvtedy ho celý obraciame každé 2 dni, kým sa proces kompostovania neukončí. Po 4 týždňoch bude pripravený na použitie.

zahrada sadenie

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *