Zasaďte toto vedľa levandule. Začne rásť ako nikdy

levandula 1

Levanduľa je jednou z najobľúbenejších okrasných rastlín. Vysadená v záhrade vytvára úžasnú provensálsku atmosféru. Šíri krásnu vôňu, ktorá odpudzuje mnohých škodcov. Čo by ste mali vysadiť popri levanduli, aby vaša záhrada vyzerala úžasne?

Levanduľa patrí do čeľade bledých levandulí. Na svete existuje 41 rôznych druhov levandule, ktoré rastú v Stredomorí, severovýchodnej Afrike a dokonca aj na Arabskom polostrove. V priebehu rokov sa prispôsobila nepriaznivým poveternostným podmienkam, takže ju možno ľahko pestovať aj vo vašej záhrade.

Je to veľmi pôvabná rastlina, ktorá je skutočnou ozdobou. Intenzívna vôňa levandule odpudzuje komáre, pakomáre a kliešte. Ako pestovať levanduľu, aby rastlina v lete vyzerala úžasne? Tu je niekoľko tipov.

Ako pestovať levanduľu?

Pestovanie levandule je jednoduché, ale musíte jej zabezpečiť správne podmienky na kvitnutie. Najdôležitejším aspektom je poloha. Malo by byť teplé a dobre osvetlené. Môžete ju zasadiť v záhrade alebo na slnečnej terase či balkóne. Dôležitá je aj pôda, v ktorej bude rastlina rásť. Mala by byť úrodná, ľahká, priepustná, odvodnená, s neutrálnym pH. Pôda by sa mala pravidelne zalievať malým množstvom vody. Levanduľa najlepšie rastie v substráte so stálou vlhkosťou.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zo šupky tohto ovocia urobíte dokonalé hnojivo pre vaše rastliny v záhrade

Snívate o levanduľovom záhone? Nezabudnite, že odrezky musia byť od seba vzdialené 30 – 40 cm kvôli vyvinutému koreňovému systému. Ak by boli vysadené príliš blízko pri sebe, mohli by „ukradnúť“ z pôdy cenné živiny.

Ako si vybrať levanduľu? Je to trvalka, ale nie každý druh je vhodný na pestovanie v poľskej záhrade. Najlepšou voľbou by bola levanduľa úzkolistá alebo francúzska levanduľa. Oba druhy sú mrazuvzdorné. V jesenno-zimnom období ich stačí prikryť fóliou, aby sa fialové kvety objavili o niekoľko mesiacov neskôr.

Čo vysadiť vedľa levandule?

Levanduľa sa spája s provensálskymi poliami, ale hodí sa do záhrad zariadených v modernom, klasickom, vidieckom aj naturalistickom štýle. Najlepšie vyzerá v skupinách, ale nič vám nebráni vysadiť ju vedľa iných rastlín. Čo vysadiť vedľa levandule na skrášlenie vašej záhrady? Najlepšie by bolo:

  • cínie,
  • zvonček broskyňový,
  • záhradná ľalia,
  • rohovník,
  • kostrava,
  • plamienok.
Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Po tejto živine sa paradajky rozrastú ako šialené. Potrebnú ingredienciu máte v kuchyni

Ak snívate o bylinkovej záhrade, vysaďte ju spolu s tymiánom, rozmarínom, šalviou alebo ľubovníkom. Všetky rastliny majú podobné nároky na pôdu a nebudú si navzájom škodiť. Levanduľa „nemá rada“ ruže a vres. Hoci by takáto kompozícia záhrady bola určite veľmi pôsobivá, vres a ruže majú iné nároky na pôdu ako levanduľa. Ich výsadba vedľa seba by každej z týchto rastlín uškodila.

Kedy levanduľa kvitne? Od júla do augusta, niekedy až do septembra. Prestarnutú levanduľu treba zastrihnúť, aby na budúci rok vypustila viac výhonkov. Čo by ste mali robiť s odrezanými kvetmi levandule? Použite ich do domácich kytíc alebo nimi naplňte vankúše. Vôňa levandule má upokojujúci a spánok navodzujúci účinok, čo bolo vedecky dokázané. Sušené kvety levandule môžete použiť aj na pečenie alebo do džemov, zaváranín a sirupov.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *