Jar je krásne obdobie, keď sa všetko prebúdza k životu. Naše záhrady sa zelenajú, rastliny kvitnú a začíname pripravovať zeleninové záhony na pestovanie. V tomto ročnom období sa už objavia škodcovia, ktorí lovia naše rastliny.
Namiesto chemických postrekov, ktoré sú inertné pre rastliny, pôdu aj naše zdravie, využite silu korenín. Tieto koreniny v záhrade dokážu zázraky. Škodcovia sa budú záhonom vyhýbať.
Tieto koreniny sa oplatí používať v záhrade
Silu cesnaku a škorice pozná každý záhradkár a človek, ktorý miluje črepníkové kvety. Cesnak urýchľuje tvorbu kvetných púčikov orchideí a chráni pred napadnutím voškami, roztočmi a inými škodcami. Je tiež prírodným antibiotikom.
Škorica je zasa skvelá v boji proti plesniam v kvetináčoch, hubovým chorobám a pri nadmernom zalievaní rastliny. Stačí vysušiť korene a posypať ich korením a rýchlo ju posilníte.
Kurkuma je užitočná aj v záhrade. Zmiešajte korenie s vodou na hustú pastu a naneste ju na polámané stonky, poškodené listy alebo rany po jarnom prerezávaní. Tým ochránite rastliny pred nebezpečnými chorobami.
Toto však nie sú jediné koreniny, ktoré sa oplatí používať v záhrade. Tieto koreniny si dokonale poradia s inváziou rôznych škodcov. V záhrade stavte aj na rastliny, ktorých vôňa odradí nezvaných hostí a ktoré posilnia ovocné stromy.
Tieto koreniny odpudzujú mravce, vošky, roztoče a slimáky!
Vynikajúcimi koreninami v boji proti škodcom sú čierne korenie, kajenské korenie a horčica. Ako ich používať? Mravcov sa môžete zbaviť pomocou čierneho korenia. Stačí posypať čajovú lyžičku korenia pod sadenice a mravce sa ich nedotknú.
Na slimáky, roztoče a vošky zasa zaberie kajenské korenie. Stačí jedna čajová lyžička na 2 litre vody. Do postreku pridajte aj trochu prostriedku na umývanie riadu. Tekutina nepoškodí rastliny, ale zvýši účinnosť prostriedku. Postrekujte pravidelne, kým škodcovia nezmiznú.
Horčicový postrek je tiež skvelý na boj s mravcami a voškám. Zmiešajte mleté korenie s vodou v pomere 1:2 a postriekajte. Horčica tiež posilní pôdu. Postrek vykonávajte v zamračený deň alebo večer, pretože korenie a slnko nie sú dobrou kombináciou.
Komáre, mušky, osy a muchy toto korenie neznášajú.
Ak máte v záhrade problém s osami, komármi, muchami alebo muškami, použite klinček. Stačí uvariť hrsť tohto korenia v 1 litri vody. Potom nálev nalejte do fľaše s rozprašovačom a postriekajte miesta, kde sa objavil hmyz.
Klinčeky môžete tiež jemne zapichnúť do pôdy okolo rastlín. Korenie má pre hmyz takú intenzívnu vôňu, že sa bude od vašej záhrady držať ďalej. Okrem toho vám klinčeky pomôžu zbaviť sa múčnatky.