Jahody minulý rok slabo rodili? Bohužiaľ, čím sú naše kríky staršie, tým menej plodov sa na nich objavuje. Platí, že rastliny najlepšie rodia v prvých troch rokoch. Čo máme robiť, aby sme sa tento rok tešili z plodov?
Musíme jahody vymeniť, aby sme si opäť mohli vychutnať plody priamo z kríka. Je dobré odobrať odrezky zo starých rastlín a ďalej ich posilniť. Poradíme vám, ako to urobiť.
Príprava jahodových odrezkov
Jahody môžete pestovať v záhrade, ale dobre sa im bude dariť aj v kvetináčoch na balkóne a terase. Kľúčom k bohatej úrode sú mladé kríčky a správne hnojenie. Zo starých rastlín môžeme vytvoriť nové sadenice.
Na prípravu odrezkov vyberáme zdravé rastliny. Na prípravu odrezkov sa najlepšie hodia úhory starších rastlín. Odstrihneme všetky veľké listy a tiež korene, ak začali klíčiť výhonky.
Jahody sa potom môžu vysadiť. Nemalý význam má aj správne hnojenie. Určite si zistite, ktoré prírodné hnojivo je najlepšie. Stačí jedna vec a vaše jahody budú tento rok rodiť veľa plodov.
Ako hnojiť jahody?
S hnojením jahôd môžete začať už v ranom štádiu. Je dobré použiť na to prírodné zložky, ktoré máme často doma. Skvele sa v tomto prípade osvedčí banán.
Banán je prirodzeným zdrojom draslíka, horčíka, vápnika, jódu a fosforu. Obsahuje tiež mnoho vitamínov a ďalších živín, ktoré budú mať fantastický účinok na sadenice jahôd. Posilnia ich a urýchlia ich rast.
Na hnojenie stačí jeden plátok banánu, ktorý vložíte do kvetináča so sadenicou. Živiny obsiahnuté v banáne začnú rýchlo pôsobiť. Kedy môžeme rastliny zasadiť do zeme?
Kedy vysádzať jahody do zeme?
Jahody môžeme do zeme sadiť skutočne od polovice marca. Na vysadenie rastlín máme čas do polovice mája. Ak nemáte dom so záhradou, tiež to nevadí.
Ak bývate v paneláku, môžete si bez problémov pochutnať na čerstvých jahodách. Rastlinám sa bude dobre dariť aj v kvetináči na balkóne alebo terase. Stačí, ak sa o ne budete riadne starať a správne ich hnojiť.