Tieto potraviny zdraželi až o 80%! Angličania majú veľké problémy

grocery g9c60b83d2 1920

Inflácia potravín v Spojenom kráľovstve dosiahla vo februári tohto roka najvyššiu úroveň za posledných 45 rokov, keď spotrebiteľské ceny vzrástli o 10,4 %. Národný štatistický úrad vyzdvihol najmä nárast cien niektorých druhov zeleniny, čiastočne v dôsledku ich nedostatku, čo viedlo k zavedeniu prídelu v niektorých supermarketoch.

Kríza životných nákladov v Spojenom kráľovstve naďalej útočí na rozpočty ľudí, keďže základné potraviny sú v súčasnosti približne o 80 % drahšie ako pred rokom, uvádza spotrebiteľský dozorný orgán. Analýza okrem toho odhalila, že inflácia najviac postihuje najlacnejšie výrobky, a to v percentuálnom vyjadrení.

Spotrebiteľská skupina Which? analyzovala infláciu potravín – mieru, akou sa zvyšujú ceny potravín – na viac ako 26 000 potravinách a nápojoch v ôsmich britských supermarketoch. Skúmala tiež, ako sa za posledné obdobie zmenili ceny koša základných produktov každodennej spotreby, ako sú syr čedar, plátky bieleho chleba, bravčové párky, biele zemiaky a ovsená kaša, v obchodoch Aldi, Asda, Lidl, Morrisons, Ocado, Sainsbury’s, Tesco a Waitrose. Analýza spoločnosti Which? tiež odhalila základné potraviny, pri ktorých došlo k najväčšiemu nárastu cien.

Ceny syra čedar sa tak v týchto veľkých supermarketoch zvýšili v priemere o 28,3 % v porovnaní s cenami spred roka. V prípade jedného konkrétneho syra, Dragon Welsh Mature Cheddar 180 g v Asde, došlo k medziročnému nárastu o 80 %. Cena tohto výrobku vzrástla z 1 libry (1,24 USD) za tri mesiace do konca marca minulého roka na 1,80 libry (2,23 USD) za rovnaké obdobie tohto roka.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Zmutované šváby sa premnožili v obľúbenej destinácii Slovákov

Vo všetkých ôsmich supermarketoch, ktoré sa zúčastnili prieskumu, sa cena ovsenej kaše zvýšila v priemere o 35,5 % v porovnaní s rovnakým obdobím minulého roka. Najväčší nárast cien zaznamenala ovsená kaša v Ocado, a to približne o 65,5 %. Quaker Oat So Simple Protein Porridge Pot Original 49 g tak zdražel z 94 pencí na 1,56 libry.

Priemerný nárast o 22,8 % zaznamenali 800g bochníky krájaného bieleho chleba, pričom Asda Soft White Medium Sliced Bread 800g zdražel o 67 % z 56 na 94 pencí.
Biele zemiaky zaznamenali priemerný nárast o približne 14 %. Cena zemiakov na pečenie v Morrisons vzrástla o 63,5 %.

Pokiaľ ide o bravčové klobásy, vo všetkých ôsmich supermarketoch sa zvýšili v priemere o 26,8 %. V dvoch z obchodov bol však nárast cien obzvlášť pôsobivý. Pri cenovo výhodnom sortimente ôsmich párkov Just Essentials spoločnosti Asda došlo k nárastu cien o 73,5 %, zatiaľ čo pri hodnotnom balení párkov Woodside Farms spoločnosti Tesco došlo k nárastu cien o 73,3 %.

Sledovanie spoločnosti Which? preto ukázalo, že aj cenovo výhodný tovar s vlastnou značkou v príslušných supermarketoch, hoci by mal byť najlacnejší, sa čoskoro môže stať nad možnosti ľudí, ktorí už teraz bojujú o živobytie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

V nadväznosti na túto analýzu spoločnosť Which? vyzvala veľké supermarkety, aby zabezpečili, že ich lacné potraviny budú dostupnejšie.

„Naše najnovšie sledovanie potravín a nápojov v supermarketoch vykresľuje pre milióny domácností, ktoré už teraz vynechávajú jedlá, pochmúrny obraz toho, ako inflácia ovplyvňuje ceny na pultoch supermarketov, pričom najchudobnejší opäť pociťujú najväčší nápor krízy životných nákladov,“ citovala spoločnosť Which? vedúcu oddelenia potravinovej politiky Sue Daviesovú. Dodala:

„Hoci ceny ovplyvňuje celý potravinový reťazec, supermarkety môžu urobiť viac na podporu ľudí, ktorí zápasia s problémami, vrátane zabezpečenia toho, aby mal každý ľahký prístup k základným, cenovo dostupným potravinám v obchode v jeho blízkosti, najmä v oblastiach, kde sú ľudia v najväčšej núdzi. Supermarkety musia tiež poskytovať transparentné ceny, aby ľudia mohli ľahko zistiť, ktoré výrobky ponúkajú najlepšiu hodnotu.“

Vo februári sa spotrebiteľské ceny v Spojenom kráľovstve v porovnaní s rovnakým obdobím pred rokom prudko zvýšili o 10,4 %, pričom inflácia potravín dosiahla podľa oficiálnych údajov najvyššie hodnoty od 70. rokov minulého storočia.

Britský úrad pre národnú štatistiku uviedol, že ceny potravín sa v priebehu roka do februára vyšplhali o 18,2 %.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *