Toto korenie je skutočný poklad. Zlepšuje chuť jedla a odstraňuje migrény a plynatosť

galgant

Bežne sa označuje ako čínsky kardamón, hoci má rozhodne bližšie k zázvoru. Je vynikajúcim doplnkom mnohých jedál, pretože má výraznú chuť, ktorá dodáva pokrmom jedinečnosť. Galgant je cenený aj pre svoje protizápalové, antibakteriálne a protikŕčové vlastnosti. Ako by sme mali toto korenie konzumovať a pri akých ochoreniach pomáha?

Galgant, známy aj pod názvom galangal, alpínia liečivá alebo galgant alpský, je rastlina pochádzajúca z juhovýchodnej Ázie. Neoficiálne sa niekedy označuje aj ako „čínsky kardamón“ a „divoký kardamón“. Patrí však do čeľade zázvorovitých a má viac spoločného so zázvorom ako s kardamónom. Podobne ako zázvor sa aj nové korenie používa v kuchyni ako korenie. Je cenené pre svoju intenzívnu, štipľavú, mierne horkú chuť s výrazným zázvorovým a citrónovým nádychom.

Nie je to však len chuť, ktorá túto rastlinu odlišuje. Je známa predovšetkým svojimi liečivými účinkami, ktoré boli známe už v staroveku (už svätá Hildegarda vyzdvihovala silu galgantu a nazývala ho „korením života“). Do Európy sa galgant dostal až v stredoveku vďaka arabským lekárom a rýchlo si získal zaslúženú popularitu. Hoci v Nemecku získala rastlina štatút liečivej rastliny, v Poľsku sa o nej stále dostatočne nehovorí. Pritom užívanie galgantu má neoceniteľný vplyv na naše zdravie.

Vlastnosti galgantu (Alpínia liečivá)

Surovinou galgantu je jeho koreň (oddenok). Práve v tejto časti sa nachádzajú cenné zložky, ako sú vzácne silice, triesloviny a flavonoidy, ktoré vykazujú silné protizápalové, antibakteriálne a protikŕčové účinky. V koreni sa nachádzajú aj korenisté látky, ktoré majú upokojujúci účinok na žalúdok a potláčajú tendenciu k zvracaniu spojenú napríklad s nevoľnosťou z pohybu.

Nezabudnite pozrieť toto:  Na jeseň pite pravidelne čaj zo šípok. Najlepšie si ho urobíte takto

Vďaka zloženiu týchto látok bude mať konzumácia galgantu pozitívny vplyv na zníženie bolestí hlavy a migrén, reumatických bolestí a bolestí chrbta. Toto korenie posilní srdce a zlepší kardiovaskulárny systém. Je prospešný na posilnenie imunity organizmu, zníženie teploty a boj proti infekciám.

Alpínia pomáha predchádzať vzniku mŕtvice a infarktu. Podľa vedcov majú niektoré účinné látky schopnosť brzdiť rast rakovinových buniek. Galgant je vhodné konzumovať aj na zlepšenie tráviaceho procesu, zlepšenie metabolizmu, odstránenie žalúdočných kŕčov a plynatosti.

To však nie je všetko. Táto rastlina je prírodným „liekom“ pre ľudí vystavených vysokému stresu, ktorí čelia nervovému vyčerpaniu. Pôsobenie vzácneho koreňa zlepšuje vnútrolebečný obeh, zmierňuje príznaky neurózy a má upokojujúce vlastnosti. Z tohto dôvodu sa ho oplatí zaradiť do svojho jedálnička pri celkovej slabosti aj podráždenosti spôsobenej stresom.

Použitie galangalu pri varení

Galangal je jedným z kľúčových korenín používaných v thajskej a indonézskej kuchyni. Dobre sa kombinuje s kurkumou, cesnakom, chilli, tamarindom, citrónom a citrónovou trávou. Keď sa pridá do polievky, najmä do polievky s fazuľou alebo hráškom, zvýrazní jej chuť. Veľmi dobre sa hodí k rybám a mäsu, najlepšie údajne k hovädziemu. Jedlám na báze zeleniny dodáva originálnu chuť. Je ideálna aj ako prísada do omáčok a marinád. Nastrúhaný koreň sa používa na prípravu nápoja – jamu (tradičný indonézsky nápoj s kurkumou na zlepšenie imunity).

Nezabudnite pozrieť toto:  Ako sa vyhnúť vysokým nákladom na vykurovanie počas zimy. Skúste tieto triky

O zdravie svojho tela sa môžete postarať aj prípravou tinktúry z tohto cenného korenia. Tinktúras galangalom sa odporúča najmä pri poruchách trávenia, žalúdočných ťažkostiach, tráviacich problémoch, bolestiach brucha a tiež na povzbudenie chuti do jedla. Alpinia medicinalis sa pridáva do prípravy žalúdočných kvapiek a likérov.

V skutočnosti, ak máte radi ostré, výrazné chute, táto rastlina môže spestriť každý pokrm. Rovnako dobre ju môžete pridať do sendviča alebo ňou dokonca okoreniť čaj. Nálev z galantérie bude mať hrejivý účinok, takže bude ideálny najmä v jesennom a zimnom období.

Komu by galgantus neslúžil?

Galgant má liečivé účinky a jeho pozitívne účinky sa dajú ťažko spočítať na prstoch jednej ruky. Sú však ľudia, pre ktorých liečivý alpín nebude žiaduci. Kto by sa mal tomuto koreniu vyhnúť?

Ľudia s vredovou chorobou by sa mali mať pred touto rastlinou na pozore, pretože stimuluje vylučovanie žalúdočných štiav. Taktiež sa odporúča vyhýbať sa jej tým, ktorí bojujú so záchvatmi horúčavy. Keďže galgantus zahrieva, spôsobí ešte vyššiu telesnú teplotu a zintenzívni potenie. Dôležité je tiež dbať na povolené dávky – ich prekročenie môže spôsobiť halucinácie a bludy.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *