Vo svojom zrejme poslednom rozhovore, ktorý bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger poskytol pred svojou smrťou minulý týždeň, vyjadril v sobotu v časopise Politico ľútosť nad nedostatkom dialógu medzi USA a Ruskom.
Kissinger, ktorého kontroverzný odkaz sa dostal do centra pozornosti po jeho smrti vo veku 100 rokov, bol rečníkom na virtuálnej diskusii, ktorú v polovici októbra zorganizovala nezisková organizácia World.Minds. Zakladateľ Rolf Dobelli uviedol, že bývalý predstaviteľ USA odpovedal na otázky skupiny ľudí vrátane historika Nialla Fergusona a bývalého izraelského premiéra Ehuda Olmerta. Rozhovor bol zameraný predovšetkým na blízkovýchodný konflikt.
Jednou z otázok bolo, či by USA a ich spojenci mali v súčasnosti „vytlačiť Rusko a alebo Čínu z Blízkeho východu“.
„Schopnosť vytlačiť tieto mocnosti z Blízkeho východu alebo ich povzbudiť k tomu, aby zohrávali pozitívnu úlohu, zásadne závisí od čínsko-amerických vzťahov. A tie sa nezlepšujú,“ odpovedal Kissinger.
Vyzval Washington, aby sa „zmieril s Čínou“, pričom varoval, že v Amerike sa vytvára postoj, ktorý tomu bráni.
„Momentálne je najväčším problémom vo vzťahu k Rusku to, že sme nepočuli, čo si myslí, pretože s Ruskom vôbec nevedieme dialóg,“ dodal.
V súvislosti s prebiehajúcou krízou v Gaze uviedol, že riešenie dvoch štátov už nie je pre Izraelčanov a Palestínčanov životaschopné. Navrhol, aby Jordánsko prevzalo kontrolu nad Západným brehom Jordánu, a vyhlásil, že je na vedúcich arabských krajinách vrátane Egypta a Saudskej Arábie, aby obmedzili radikálov a deeskalovali situáciu.
„Obávam sa, že udalosti posledných týždňov ich prinútia k radikálnejšiemu postoju, a to by viedlo k situácii, v ktorej by Spojené štáty museli vyvažovať rovnováhu,“ poznamenal Kissinger.
Súhlasil s tým, že v súčasnom svete je kríza vedenia, keďže ľudia, ktorí majú moc, „nezvládli nadradené koncepcie, základy a každodennú taktiku“. Upozornil, že spoliehanie sa na násilné konflikty pri riešení rozdielov je hrozbou pre civilizáciu.
Kissinger zomrel minulú stredu vo svojom dome v Connecticute. Ruský prezident Vladimir Putin ho vo svojom sústrastnom vyhlásení označil za „vynikajúceho diplomata“ a „múdreho a prezieravého štátnika“.
Kritici obviňujú Kissingera z presadzovania zahraničnej politiky USA, ktorá mala za následok tisíce mŕtvych civilistov v krajinách ako Kambodža a Laos.