Nemeckí dobrovoľní bádatelia objavili pri Meklenbursku slovanský poklad. Pozostáva zo 6 000 mincí, šperkov a neoceniteľných mečov z doby bronzovej. Takéto množstvo artefaktov je nezvyčajným javom. Väčšina predmetov je v perfektnom stave.
Štátny úrad pre kultúru a ochranu pamiatok v Nemecku oznámil nezvyčajný nález, ktorý objavili dobrovoľnícki aktivisti. V oblasti Meklenburska-Predpomoranska (severovýchodné Nemecko) bol vykopaný obrovský poklad, ktorý je pozostatkom po starých Slovanoch. Unikátne artefakty pomôžu zásobiť múzeá novými nádhernými exponátmi. Každý z nich nám priblíži kultúru Slovanov, ktorí boli pred stáročiami mocným národom s vlastnou kultúrou a tradíciami.
Takýto poklad nikto nečakal!
V blízkosti mesta Mirów, ktoré sa nachádza v oblasti Makleburského jazera. Na brehu vodnej nádrže sa našlo sedem antických mečov. Niekoľko z nich bolo ohnutých a rozštiepených, ale podarilo sa ich zložiť do pôvodnej podoby. Podľa odborníkov bolo potopenie zbraní do vody zámerné a bolo vnímané ako obeta alebo súčasť rituálu. To by nebolo prekvapujúce, ale nález bol vykopaný na nezvyčajnom mieste pre pohraničie, z ktorého pochádza. Rádiokarbónové datovanie odhaduje vek zbrane až na 3 000 rokov.
Ďalšia lokalita, kde bolo objavených až 6 000 tisíc strieborných mincí, sa nachádza na ostrove Rujana, ktorý leží asi 200 km od mesta Mirow. Peniaze pochádzajú z 11. storočia a boli uložené v hlinenej nádobe. Ide o zmes rôznych nominálnych hodnôt z Nemecka, Anglicka, Dánska či dokonca Českej republiky a Maďarska. Toto puzdro vyrobili dobrovoľníci z oblasti ochrany prírody.
Dva unikátne relikviáre
Nález takéhoto množstva peňazí, z ktorých značnú časť tvoria české nominály, robí z tohto nálezu vôbec najväčší poklad slovanských mincí z 11. storočia v tejto oblasti. Tým sa však úžasné objavy v tejto oblasti nekončia. Vedci informovali, že archeologický tím, ktorý pracuje v Meklenbursku, našiel pri mestečku Mölln ďalší nález. Tentoraz padol na dva relikviáre a nádoby, ktoré obsahovali stredoveké šperky. Patrili k nim prstene, perlové a zlaté náhrdelníky.
Ako hovoria výskumníci, je to akýsi dôkaz, že túto oblasť obývali kresťania, ktorí boli v tých časoch v menšine. Väčšina ľudí verila v slovanské božstvá, ktoré boli akýmisi sprievodcami. Za zmienku stojí, že jedným z nálezov bola aj tzv. kaptorga, schránka, ktorá sa nosila na krku a v ktorej sa uchovávali slovanské amulety, vône a v neskorších dobách aj kresťanské relikvie. Ďalší relikviár mal tvar kríža, ktorý sa nosil hrdo na hrudi.