Toto priťahuje krtkov vo vašej záhrade. Konajte už teraz, je to ľahké

krtko

Krtko je nepozvaný hosť, ktorý za niekoľko nocí zničí dobre udržiavanú a starostlivo ošetrovanú záhradu. Škodca devastuje koreňový systém a zanecháva po sebe nevzhľadné kopy. Neuvedomujeme si však, že chyba je často na našej strane. Čo priťahuje krtkov do záhrady? Vysvetľujeme.

Krtko je malý cicavec, ktorý vyzerá naozaj nevinne a roztomilo, ale – ako sa hovorí – nemal by si súdiť knihu podľa obalu. V skutočnosti je krtko škodca ako máloktorý iný. Ničí trávniky a korene rastlín, čím v záhrade spôsobuje spúšť.

Všimli ste si, že sa vo vašej záhrade objavil výrazný krtinec? Je to znamenie, že tento škodca už prenikol do záhrady. Ako sa ho zbavíte? Vysvetlíme vám, čo krtkov priťahuje a ako sa nežiaducich nájomníkov zbaviť humánnym spôsobom.

Ako sa krtka zbaviť?

Krtko je malý cicavec, ktorý vyzerá ako nevinný tvor. Nenechajte sa však oklamať jeho vzhľadom – krtko je skutočný škodca a postrach každého záhradkára. Je to typický hmyzožravec, ktorý sa živí malými larvami, červami alebo dážďovkami. Denne žije pod zemou, kde si vyhrabáva dlhé tunely a často pritom poškodzuje celé koreňové systémy rastlín.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nevyhadzujte obaly z vajec. Dajú sa z nich vyrobiť úžasné veci a ešte ušetríte

Denne je ťažké ich spozorovať, pretože väčšinu dňa trávia vo vybudovaných chodbách. Sú nočné, ale najaktívnejšie sú ráno. Vtedy môžeme pozorovať nové kopy, ktoré im slúžia ako vetracie kanály.

Ako môžem krtka odohnať? Je to jednoduchšie, ako by ste si mysleli, pretože toto zviera má veľmi slabý zrak, ale veľmi citlivý čuch. Ak sa chcete škodcu zbaviť vo svojej záhrade, umiestnite do kopy rastliny, ako je bazalka, cesnak, vlčí bôb, aksamietnica alebo ricín. Intenzívny zápach krtka rýchlo vyženie z vašej záhrady.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Toto pridajte do hnojiva. Paradajky, cibuľa, uhorky aj paprika budú rásť ako o život

Čo priťahuje krtkov?

Krtkovia žijú asi 50-60 cm pod zemou. Hoci sa živia výlučne hmyzom, pri hĺbení tunelov poškodzujú koreňový systém rastlín. V priebehu niekoľkých nocí dokážu zničiť niekoľkomesačnú prácu záhradníka. Čo krtkov tak veľmi priťahuje? Ukázalo sa, že krtkovia majú radi vlhkú a humusovitú pôdu, ktorá je na pozemkoch a v záhradách. Takáto pôda je bohatá na dážďovky, ktorými sa tieto hmyzožravé hlodavce živia. Takže čím kvalitnejšiu pôdu máte v záhrade, tým ochotnejšie sa do nej krtkovia nasťahujú.

Dá sa tomu zabrániť? Bohužiaľ nie, pretože obmedzenie zavlažovania pôdy by mohlo viesť k úhynu rastlín. Existuje však jedno riešenie. Ak chcete krtkov odradiť, zabodnite do zeme drevenú tyč a nad ňu umiestnite prázdnu kovovú plechovku. Zvuk, ktorý plechovka vydáva, krtkov odoženie a vy sa tak zbavíte neželaného obyvateľa.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *