Toto sa stane, ak budete piť každý deň pomarančový džús

pomarancovy dzus

Pomarančová šťava je chutná, osviežujúca a dokonca má aj sýtiace účinky. Je to naozaj ten správny nápoj na raňajky? Koľko ml džúsu môžeme počas dňa vypiť?

Pitie ovocnej šťavy neznamená konzumáciu ovocia

Ovocné šťavy majú nespočetné množstvo vitamínov a minerálov a ich vypitie trvá len niekoľko sekúnd. Preto sa mnohí ľudia uchyľujú k tomu, že začínajú deň prípravou a konzumáciou smoothie, džúsu alebo freshe. Áno, prinášajú telu vitamíny a minerály, ale ochudobňujete sa o cennú vlákninu, ktorá je obsiahnutá v ovocí. Práve tá sa mixovaním znehodnocuje. Pitie ovocnej šťavy nikdy nebude mať rovnaký účinok ako konzumácia daných kúskov ovocia.

Je známe, že vláknina znižuje hladinu cholesterolu, pomáha regulovať hladinu cukru v krvi a znižuje riziko infarktu.

Ovocné šťavy zvyšujú hladinu cukru v krvi

Časté pitie ovocných štiav spôsobuje rýchle zvýšenie hladiny cukru v krvi. Telo reaguje produkciou inzulínu a premenou cukru na energiu. V dôsledku toho si telo veľmi rýchlo pýta ďalšiu dávku cukru. Prepadne vás chuť na sladké a nekontrolovateľný hlad.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Na Slovensku po letnom počasí udrú búrky. Vieme, ktorý deň a kde

Akonáhle je produkcia inzulínu v tele narušená a hladina cukru nie je normálna, hovoríme o cukrovke.

Nezdravé sladené limonády

Ak odhliadneme od obsahu cukru v rôznych druhoch džúsov, druhov sladidiel a pridaných látok, môžeme porovnať ovocné šťavy podľa glykemického indexu. Sladené limonády majú v priemere glykemický index nad 60, zatiaľ čo jablkový džús má 45 a pomarančový džús okolo 50. Rozdiel je tu teda minimálny.

Prírastok hmotnosti po pomarančovej šťave

Pomarančový džús má vysoký obsah kalórií, pitie džúsu je energeticky porovnateľné s pitím sladených limonád. Taktiež vás prinúti zjesť väčšie porcie alebo siahnuť po sladkostiach. Môže za to kolísanie hladiny cukru v krvi po konzumácii potravín s vysokým glykemickým indexom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ak sadíte strom, toto musíte dať pod neho, inak vám prestane rásť

Ovocné šťavy poškodzujú zuby

Pitie ovocných štiav narúša zubnú sklovinu, čím sa zuby stávajú citlivejšími a náchylnejšími na vznik zubného kazu. Správne je siahnuť po pohári vody alebo ešte lepšie po zubnej kefke vždy, keď pijete ovocnú šťavu.

Odporúčaná denná dávka ovocnej šťavy

Aby ste z pitia ovocnej šťavy získali čo najviac výhod a minimalizovali vedľajšie účinky, vaša denná dávka by mala byť v rozmedzí 250 ml ovocnej šťavy.

Dbajte na dostatočný príjem vlákniny

Vláknina udržiava tráviaci systém v dobrej kondícii a pomáha predchádzať kardiovaskulárnym ochoreniam tým, že znižuje hladinu cholesterolu a cukru v krvi. Pomaranč má takmer deväťkrát viac vlákniny ako pohár džúsu z koncentrátu. Pitie pomarančového džúsu vám zabezpečí dostatok vitamínu C, ale vláknina bude citeľne chýbať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *