• 4 septembra, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Toto sa stane s vašim telom, keď budete každý deň piť čaj

Toto sa stane s vašim telom, keď budete každý deň piť čaj

Čaj je jedným z najobľúbenejších nápojov na svete. V niektorých krajinách sa pije dokonca viac ako káva. Hoci sú jeho zdraviu prospešné vlastnosti známe už dlho, len málo ľudí vie, že tento nenápadný nápoj má na organizmus taký účinok.

Čierny, biely, zelený, červený, ovocný, bylinkový – čaj má mnoho tvárí. V závislosti od druhu má povzbudzujúci alebo upokojujúci účinok, poskytuje množstvo antioxidantov a stimuluje nervový systém. Niet teda divu, že po ňom siahame tak často.

Aké sú výhody pravidelného pitia čaju? Môže pohár čaju nahradiť kávu? Všetky odpovede nájdete nižšie.

Čaj – výživové vlastnosti

Čaj je vlastne nálev z listov rastliny patriacej do druhu kamélia. Farba listov závisí od výrobného procesu. Najobľúbenejší, čierny čaj, je najviac spracovaný. Lístky sa zbierajú po zvädnutí a potom sa podrobujú krúteniu a sušeniu. Biely a zelený čaj sa zbiera pred začiatkom oxidačného procesu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ľudia si začali okolo posteli dávať plátky cibule

Tento druh čaju sa považuje za najzdravší, pretože obsahuje množstvo antioxidantov. Lístky červeného čaju alebo pu-erh sa fermentujú a samotný nálev zlepšuje trávenie a urýchľuje metabolizmus. Bylinné a ovocné zmesi nemajú s listami kamélie nič spoločné a nesprávne sa nazývajú čajom.

Čo sa stane s vaším telom, ak budete piť čaj každý deň?

Zaujíma vás, aké sú výhody pravidelného pitia čaju? Prvou výhodou je. Stimulácia. Okrem antioxidantov čaj obsahuje vysokú koncentráciu teínu, ktorý je z chemického hľadiska takmer identický s kofeínom, až na to, že teín „nastupuje“ oveľa pomalšie. Ktorý čaj vás bude najviac stimulovať?

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Nevyhadzujte vrecúško z čaju. Položte ho na radiátor a uvidíte

Čierny a najmenej biely. Ak pracujete duševne, siahnite po zelenom čaji. Zelené lístky vás nielen povzbudia, ale pomôžu vám aj sústrediť sa a uľahčia vám učenie.

Pu-erh alebo červený čaj zrýchľuje metabolizmus a spaľovanie tukov. Už jeden pohár nálevu denne podporuje chudnutie. To však neznamená, že čaj je úplne bez nevýhod, pretože má diurézu alebo močopudné vlastnosti. Odporúča sa nevypiť poslednú šálku neskôr ako o 17.00 h, pokiaľ nepoužívate bylinné zmesi. Takýto nálev sa môže a mal by sa piť bezprostredne pred spaním.

Podobné články

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *