Trik ako kúriť v peci, aby vydržalo horieť drevo celú noc

kurenie pec zima

Ak svoj dom alebo chalupu vykurujete iba kachľami alebo krbom, určite sa trápite s tým, ako zabrániť tomu, aby váš domov cez noc nevychladol, najmä počas chladných alebo dokonca mrazivých dní. Je možné naložiť kachle tak, aby sa v nich udržalo teplo celú noc?

Používajte kvalitné suché tvrdé drevo

Ak už dlhšie kúrite drevom, potom to určite poznáte: v lete musíte mať pripravené naozaj dobre vysušené drevo, ideálne typ tvrdého dreva. Mäkšie drevo je vhodné na podpaľovanie alebo keď potrebujete, aby sa oheň rýchlo rozhorel a rozohrial, ale na skutočne dlhotrvajúce teplo potrebujete tvrdé drevo s vysokou výhrevnosťou: teda buk alebo dub.

Samozrejme, tento typ dreva používame aj v noci, keď chceme, aby oheň horel naozaj dlho, ideálne až do rána.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Pijete studenú vodu v horúčavách? Vôbec to nezchladí telo. Toto je dôvod

Vydrží oheň horieť až do rána?

V skutočnosti – to závisí od veľkosti vášho krbu alebo kachlí. Je logické, že do malých kameňov nekladiete žiadne veľké polená, takže ani váš oheň nevydrží veľmi dlho. V prípade veľkých krbov a kachlí je to však iný príbeh. Ak drevo správne naskladáte, oheň môže vydržať až do skorých ranných hodín alebo dokonca až do vášho vstávania.

Teplo po celý deň

Aby váš domov úplne nevychladol, je dôležité kúriť celý deň. Teplo sa totiž akumuluje v stenách a aj keď oheň v noci zhasne, miestnosti budú chladnúť pomalšie.

Na noc potom prikladajte oheň až tesne pred spaním a uistite sa, že drevo v krbe dôkladne ukladáte.

Ako naložiť kachle na noc?

Pomocou železnej lopatky odstráňte z kachlí väčšinu popola, ale snažte sa ponechať čo najviac uhlíkov. Majte na pamäti, že budete ukladať veľké polená z tvrdého dreva, takže uhlíky by mali byť naozaj horúce, aby z nich drevo mohlo chytiť. Uhlie naukladajte pred kachle a za ne naskladajte hranicu dobre vysušených bukových alebo dubových polien. Niektoré polená by sa mali dotýkať horúcich uhlíkov a niektoré nie.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Hubku na riad hoďte do prania s oblečením. Efekt je úžasný

Ak môžete kontrolovať prívod vzduchu do kachlí, uzavrite ho.

Oheň sa bude presúvať od uhlíkov, ktoré sú na dne, a pomaly horieť cez tvrdé drevo. Bude trvať pomerne dlho, kým oheň prehorí a s obmedzeným prívodom vzduchu bude horieť pomalšie – to spôsobí, že oheň bude horieť, a preto bude horieť dlhšie.

One Reply to “Trik ako kúriť v peci, aby vydržalo horieť drevo celú noc”

  1. Asi nemáte dosť znalostí ohľadom CO, CO² a ohľadom vzniku výbušnej zmesi, ktorá vzniká v krbe pri takto obmedzenom vzduchu. Odporúčam autorovi najskôr sa poradiť s odborníkom (napr. členom kachliarskeho cechu) predtým, ako napíše takýto článok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *