Trik záhradkára proti voškám vo vašich sadeniciach. Funguje hneď a stojí pár centov

vosky

Napádajú plodiny aj okrasné rastliny. Aby ste ochránili oboje, mali by ste poznať recept na postrek proti voškám. Ide o jednoduchý, úplne prírodný a predovšetkým účinný prípravok, ktorý obsahuje len 2 zložky.

Objavujú sa náhle a rýchlo sa množia. Vysávajú šťavu z listov a stoniek. V dôsledku toho sa rastliny zle vyvíjajú, zakrpatejú a prinášajú oveľa nižšie úrody. Napadnutie voškami môže rýchlo ovládnuť mnohé plodiny a okrasné rastliny v záhrade. Preto je dôležité vedieť, ako proti nej bojovať. K silným chemickým prostriedkom dostupným v záhradkárskych obchodoch existuje osvedčená alternatíva. Postrek proti voškám si vyrobíte z istej veľmi obľúbenej zeleniny.

Cibuľa na vošky namiesto pesticídov

Mnohí záhradkári bojujú proti voškám chemickými prípravkami dostupnými v obchodoch. Nie je to najzdravšie riešenie, pretože nebezpečné pesticídy zostávajú na rastlinách. Namiesto hotových prípravkov si môžete vyrobiť vlastné na báze cibule. Je to jedna z rastlín, ktorá odpudzuje vošky a spôsobuje, že hmyz „padá“ z listov a stoniek napadnutých rastlín. Pred nástupom záhradnej chémie naši predkovia s obľubou používali tento jednoduchý prostriedok na boj proti záhradným škodcom. Dôležité je, že cibuľa pôsobí nielen proti voškám, ale aj proti roztočom a kliešťom. Je tiež vynikajúcim prostriedkom na ochranu rastlín pred niektorými hubovými chorobami.

Ako vyrobiť postrek proti voškám?

Cibuľový postrek proti voškám je veľmi jednoduchý na prípravu. Všetko, čo potrebujete, sú: 4 cibule, nádobu a vodu.

  • Cibuľu nakrájajte na plátky. S úspechom môžete použiť aj celé cibule (spolu so stonkami a šupkou).
  • Cibuľu vložte do hrnca. Zalejte ich 1,5 litrom vody a varte 30 minút.
  • Po uplynutí stanoveného času vývar stiahnite z ohňa a nechajte vychladnúť.
  • Nakoniec vývar sceďte a nalejte do rozprašovača.
  • Postriekajte rastliny napadnuté mšicami. Hmyz zmizne do 12 hodín.

Čo ďalšie možno použiť na prípravu postreku proti voškám?

Medzi rastliny, ktoré odpudzujú vošky, patrí aj cesnak. Cesnak, podobne ako cibuľu, možno použiť aj ako základ postreku proti voškám. Ak chcete pripraviť extrakt na odpudzovanie škodcov, zalejte 250 g rozdrveného cesnaku 10 l vody. Zmes nechajte stáť 24 hodín. Po uplynutí tejto doby zrieďte extrakt s vodou v pomere 1:1. Potom zmes nalejte do rozprašovača a aplikujte ju na napadnuté rastliny. Vošky zmiznú rovnako rýchlo ako pri použití cibuľového odvaru.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *