Upchatý odpad uvoľníte bez chémia. Stačí vám olej a táto parádna finta

Untitled 2 2

Upchatý odtok je jednou z najväčších nepríjemností, s ktorými sa môžete vo svojej domácnosti stretnúť. Často sa najprv prejavuje zápachom, ale neskôr sa môže úplne upchať a prestať odvádzať vodu. V takom prípade musíte zasiahnuť čo najskôr a čo najúčinnejšie.

Jedlá sóda, soľ a horúca voda

Kuchynské odtoky sa najčastejšie upchávajú zvyškami jedla alebo tukovými usadeninami, niekedy aj vodným kameňom. Kúpeľňové odtoky sú najčastejšie upchaté vlasmi, fúzmi alebo zvyškami mydla či čistiacich prostriedkov.

Ak sa vám nechce používať chemické prostriedky na čistenie a odstránenie problému, siahnite po sóde bikarbóne a obyčajnej soli. Zmiešajte ich, vysypte do odtoku a potom zalejte horúcou vodou. Zmes by mala v ideálnom prípade speniť. Nechajte ju pôsobiť a potom ju opäť prepláchnite horúcou vodou. Chemická reakcia by mala odplaviť väčšie kusy usadenín, horúca voda potom odstráni zvyšok.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Stačí štipka tohto a olej pri vyprážaní nebude nikdy prskať

Najmä ak je odtok upchatý vlasmi alebo väčšími kusmi jedla, je dôležité pred použitím jedlej sódy vytiahnuť z vnútra, čo sa dá.

Slnečnicový olej?

Na internete sa niekedy dočítate, že na čistenie odpadu je vhodné použiť rastlinný olej. Táto metóda má dve stránky.

Po prvé, neodporúča sa vylievať oleje alebo tuky do odtoku, pretože tieto látky sa usadzujú v potrubí a môžu spôsobiť problémy napríklad aj v čističke odpadových vôd.

Na druhej strane má čerstvý čistý olej tú výhodu, že dokáže rozpúšťať staršie mastné usadeniny. Ak teda máte pocit, že sa odtok upchal práve z tohto dôvodu, skúste naliať do odtoku pohár oleja. Lepšie by však bolo takýmto usadeninám predchádzať a nevylievať do odpadu napríklad olej z panvíc a podobne.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Šikovní ľudia poznajú trik s vatovým tampónom a fľašou oleja

Pozor na použitý olej

Rozhodne pri tejto metóde nepoužívajte použitý alebo dokonca prepálený olej, to problémy len zhorší, ale vezmite čerstvý olej. Potom môžete použiť už spomínanú možnosť sódy bikarbóny a soli alebo do odpadu naliať kyselinu citrónovú a prepláchnuť ho horúcou vodou, ktorú môžete obohatiť o nejaký klasický jarný čistiaci prostriedok, ktorý tiež pomôže odstrániť mastnotu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *