Trump: Putin bol do vojny dotlačený Bidenom. Ja by som vyjednal mier za 24 hodín

trump

Ruského prezidenta Vladimira Putina do vojny s Ukrajinou dotlačila hlava štátu USA Joe Biden a jeho vyhlásenia. V rozhovore pre americké pravicové médiá Right Side Broadcasting Network (RSBN) to povedal bývalý prezident Donald Trump.

Ďalej tvrdil, že by údajne dokázal vyjednať mier medzi Ukrajinou a Ruskom do 24 hodín. Nechcel však prezradiť, ako to chce dosiahnuť. Trump sa v súčasnosti snaží obnoviť svoju politickú kariéru a má v úmysle opäť sa uchádzať o prezidentský úrad.

Bidenov predchodca v Bielom dome sa k téme vojny na Ukrajine vyjadril v rozhovore pre RSBN, ktorý je označovaný za konzervatívny, pravicový a predovšetkým otvorene podporujúci Donalda Trumpa.

„Úprimne povedané, nemyslím si, že to Putin chcel urobiť. Myslím si, že ho do nej (vojny) tak trochu dotlačili Bidenove vyhlásenia,“ povedal americký exprezident o invázii, ktorú Rusko spustilo 24. februára minulého roka. Okrem toho v rozhovore povedal, že vojna by sa „nikdy nezačala, keby zostal prezidentom USA“.

Trump v rozhovore tiež povedal, že ak by opäť zasadol do Bieleho domu, bol by vraj schopný vyjednať mier za jediný deň. „Dá sa to stihnúť za 24 hodín. Je potrebné, aby to urobilo predsedníctvo. Musíte ich oboch (ruského prezidenta Vladimira Putina a ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského, pozn. red.) dostať do jednej miestnosti. A tam im môžete povedať niečo, čo teraz neprezradím, čo zaručene ukončí túto vojnu, a to okamžite,“ pokračovala bývalá hlava USA.

Trump používa podobnú rétoriku už dlhší čas. Tvrdí, že by dokázal zabezpečiť mier na Ukrajine napriek tomu, že najvyššie západné mocnosti sa o to snažia už niekoľko mesiacov, ale bez úspechu.

Jeho slová o rýchlo zabezpečenom mieri zaznamenala okrem iných aj ruská tlačová agentúra TASS, ktorá ich hojne citovala. Ruskí korešpondenti sa zamerali aj na Trumpovo tvrdenie, že Ukrajine nepošle pomoc v hodnote miliónov dolárov, ako to robila Bidenova administratíva. Tá je zďaleka najväčším darcom Kyjeva, pokiaľ ide o vojnovú pomoc. Podľa agentúry TASS by Trump navyše zrušil protiruské sankcie, ak by mal na to právomoc.

Trump prehral prezidentské voľby 2020 s demokratickým kandidátom a bývalým viceprezidentom Joeom Bidenom. Porazený republikán, ktorý zastával Biely dom od januára 2017 do januára 2021, vtedy odmietol uznať víťazstvo svojho súpera a označil voľby za zmanipulované. Jeho odpor vyvrcholil 6. januára 2021, len dva týždne pred Bidenovým nástupom, keď Trumpovi priaznivci po jeho povzbudivom prejave násilne vtrhli do budovy Kapitolu, kde zasadali najvyšší zákonodarcovia USA.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *