Trump vyzýva na platobnú neschopnosť USA

donald trump americky prezident

Bývalý americký prezident Donald Trump povedal, že republikáni by mali umožniť federálnej vláde nesplatiť svoj dlh vo výške 31 biliónov dolárov, ak demokrati nebudú súhlasiť s „masívnymi“ škrtmi vo výdavkoch, a vyzval GOP, aby zaujala tvrdší postoj pri rokovaniach o zvýšení dlhového stropu.

Trump v stredu večer vystúpil na mestskej rade, ktorú organizovala CNN, a pýtal sa, ako by mali zákonodarcovia riešiť hroziacu dlhovú krízu, keďže obe hlavné strany sa snažia dosiahnuť dohodu o limite federálnych pôžičiek, ktorý je v súčasnosti 31,4 bilióna USD.

„Hovorím republikánom, kongresmanom, senátorom, že ak vám neposkytnú masívne škrty, budete musieť pristúpiť k platobnej neschopnosti,“ povedal Trump a dodal, že verí, že „demokrati absolútne ustúpia“ skôr, ako to dovolia.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Trump ďalej obvinil vládu, že „míňa peniaze ako opití námorníci“, a vyzval predstaviteľov, aby znížili rozpočty a znížili dlh, pričom varoval, že „našu krajinu ničia hlúpi ľudia“.

Keď moderátorka Kaitlan Collinsová zatlačila na bývalého lídra v súvislosti s jeho predchádzajúcim nesúhlasom s využívaním dlhového stropu ako „vyjednávacieho klinu“, Trump jednoducho odpovedal: „To bolo v čase, keď som bol prezidentom.“ Na otázku, prečo sa jeho postoj zmenil, odpovedal: „Pretože teraz už nie som prezidentom,“ čím vyvolal smiech v publiku CNN.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Nesplácanie amerického dlhu by znamenalo, že vláda nie je schopná plniť svoje splatné záväzky vrátane vyplácania sociálnych dávok, úrokov z existujúceho dlhu a dokonca ani výplat pre príslušníkov armády. Podľa rozpočtového úradu Kongresu federálne výdavky v súčasnosti prevyšujú príjmy o približne 1,4 bilióna dolárov, čo predstavuje deficit, ktorý bude musieť byť pokrytý pôžičkami.

Kongresu a Bielemu domu sa však kráti čas, keďže ministerka financií Janet Yellenová varovala, že ak sa zákonodarcom nepodarí uzavrieť dohodu o zvýšení limitu dlhu, vláda možno nebude schopná platiť svoje účty už budúci mesiac.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *