Horúce počasie nemá vplyv len na ľudí, ale aj na zvieratá, najmä na domáce zvieratá. V tomto období je dôležité zabezpečiť, aby sa váš štvornohý priateľ neprehrial. Zistite, ako udržať svojho psa v chlade.
Leto je veľmi nebezpečné ročné obdobie nielen pre ľudí, ale najmä pre psov. Treba si uvedomiť, že ostré slnečné lúče môžu u domácich zvierat spôsobiť teplotný šok, úpal a dokonca aj úpal. Srsť psov je zvyčajne veľmi hustá, čo značne sťažuje výmenu vzduchu ako u ľudí.
Ako udržíte svojho psa v chlade?
Každý majiteľ psa by mal vedieť, ako funguje telo jeho domáceho maznáčika. Tieto zvieratá majú žľazy len na vankúšikoch labiek. Preto je pre ne také ťažké ochladzovať sa. Okrem toho je zívanie druhou formou ochladzovania tela psov. Zvyčajne po hre alebo dlhej prechádzke zviera vyplazí jazyk a zasyčí, pretože sa vtedy zbavuje prebytočného tepla. Z tohto dôvodu sa v lete neodporúča nasadzovať psovi náhubok, pretože sa tým obmedzuje výmena vzduchu a sťažuje sa mu pitie vody.
Ako ochladiť svojho psa v letných horúčavách?
Niekoľko pravidiel pomôže vášmu domácemu miláčikovi vydržať vysoké teploty:
- vyčesávanie srsti, t. j. zbavenie sa podsady, ktorá môže zviera prehrievať;
- pravidelné strihanie dlhosrstých plemien je nevyhnutné (oplatí sa vziať psa k holičovi, ktorý to urobí správne);
- nahé alebo albinotické plemená potrebujú používať krémy s UV filtrom;
- príprava vody s elektrolytmi dostupnej v obchodoch so zvieratami zabráni dehydratácii zvieraťa;
- pravidelná výmena vody v miske je nevyhnutná, najmä v lete;
- obmedzenie prechádzok na minimum nevystaví vaše zviera úpalu;
- venčte psa len večer alebo skoro ráno, keď chodník nie je horúci, pretože to môže spáliť citlivé vankúšiky na labkách;
- zabezpečte svojmu psovi miesto na osvieženie s chladiacou podložkou, bazénom alebo nádobou s vodou, do ktorej môže vstúpiť;
- v žiadnom prípade nezatvárajte psa samého v aute (počas horúčav je teplota v aute oveľa vyššia ako vonku a môže viesť k smrti vášho domáceho maznáčika).
Ako môžete rozpoznať úpal u svojho psa?
Ide o veľmi dôležité signály, ktoré by mali majiteľa znepokojovať:
- slinenie;
- plytké dýchanie;
- zmodranie tlamy;
- nepokoj;
- zasklenie očí;
- kŕče;
- hnačka;
- strata vedomia.
Zviera by sa potom malo premiestniť na tmavé miesto a urobiť mu studený obklad mokrým uterákom. V prípade mŕtvice však zohráva kľúčovú úlohu načasovanie. Preto choďte so svojím zvieraťom k veterinárovi.