Turecko kašle na sankcie proti Rusku: Ide nám o náš vlastný prospech a prosperitu!

344241996 200438326128946 60024860099593921 n

Ankara nemá v pláne podporovať hospodárske obmedzenia Západu voči Rusku, zdôraznil v pondelkovom rozhovore minister zahraničných vecí Mevlut Čavušoglu.

Najvyšší turecký diplomat sa takto vyjadril pre televízny kanál Lider Haber v čase pred prezidentskými a parlamentnými voľbami, ktoré sa v krajine uskutočnia v nedeľu.

„Nepripojíme sa k jednostranným sankciám, ktoré proti Rusku uvalili USA a EÚ. Na prvom mieste je náš vlastný prospech a prosperita,“ vysvetlil Čavušoglu, ktorého citovala tlačová agentúra TASS.

Minister tiež kritizoval opozičného prezidentského kandidáta Kemala Kiličdaroglua, ktorý povedal, že by uprednostnil rozvoj vzťahov so Západom. Podľa Čavušogla sa súper súčasného prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana prejavil vo svojich vyhláseniach ako nekonzistentný; na jednom z mítingov Kiličdaroglu údajne povedal, že nič neohrozí vzťahy medzi Türkiom a Ruskom.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

V marci sa objavili správy o tom, že Turecko zablokovalo niektoré tranzitné zásielky určené pre Rusko v reakcii na nedávne prísľuby Bruselu a Washingtonu, že budú presadzovať protiruské sankcie a zastavia dodávky sankcionovaných výrobkov prostredníctvom tretích strán. Ministerstvo obchodu Turecka tento krok oficiálne nepotvrdilo. Neskôr bolo oznámené, že Ankara obnovila tranzit niektorých sankcionovaných tovarov európskeho pôvodu do Ruska.

EÚ opakovane vyjadrila znepokojenie nad odmietnutím krajiny podieľať sa na západných sankciách voči Rusku a obvinila tento blízkovýchodný štát, že sa stal „tranzitným uzlom“ pre Rusko, čo umožňuje obchádzať hospodársku blokádu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Odhalili dokumenty: Ak začne jadrová vojna, toto mesto to schytá ako prvé

Ankara je jedným z hlavných obchodných partnerov Moskvy, pričom obe strany sa zaviazali prehĺbiť hospodársku spoluprácu a rozšíriť bilaterálny obchod.

Minulý rok podpísali Türkiye a Rusko plán hospodárskej spolupráce, ktorý predpokladá zvýšenie obratu bilaterálneho obchodu na 100 miliárd USD ročne. Obe strany sa tiež dohodli na zavedení ruského rubľa ako zúčtovacej meny pre bilaterálny obchod vrátane dodávok ruského zemného plynu.

Z údajov vyplýva, že približne v tomto období minulého roka sa Turecko stalo jedným z piatich najväčších vývozcov do Ruska. V roku 2021 sa umiestnilo na 11. mieste pred USA, Francúzskom, Japonskom, Poľskom a Talianskom.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *