V nadväznosti na správu agentúry Reuters, podľa ktorej sa Siova cesta do Moskvy pravdepodobne uskutoční už na budúci týždeň, denník The Wall Street Journal uvádza, že čínsky líder prijal Zelenského žiadosť o stretnutie, hoci virtuálne.
Rozhovory by sa mali uskutočniť po prvom stretnutí Si s prezidentom Putinom v Moskve.
„Čínsky líder Si Ťin-pching plánuje hovoriť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine, možno po tom, ako na budúci týždeň navštívi Moskvu, kde sa stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uviedli v pondelok ľudia oboznámení s touto záležitosťou,“ uviedol WSJ.
„Stretnutia s Putinom a Zelenským, z ktorých druhé sa má uskutočniť virtuálne, odrážajú snahu Pekingu zohrávať aktívnejšiu úlohu pri sprostredkovaní ukončenia vojny na Ukrajine, uviedli niektorí z týchto ľudí.“
To všetko naznačuje, že úloha Pekingu ako vplyvného sprostredkovateľa získava v Moskve a Kyjeve na sile v čase, keď sa Washington naďalej bráni vážnemu úsiliu o mier na Ukrajine.
Ostro sledované a kontroverzné plány čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga na návštevu prezidenta Vladimira Putina v Rusku naberajú rýchle kontúry – agentúra Reuters v pondelok s odvolaním sa na nemenované zdroje informovala, že sa tak stane na budúci týždeň.
Ak bude tento údaj presný, pôjde o oveľa skorší termín, než sa pôvodne očakávalo, a to po videohovore medzi Putinom a Siom z 30. decembra, v ktorom bolo pozvanie na návštevu Moskvy pôvodne predĺžené. Podľa denníka The Moscow Times „sa očakávalo, že Si, ktorý si minulý týždeň zabezpečil bezprecedentné tretie funkčné obdobie, pricestuje do Moskvy v apríli alebo začiatkom mája“.
Oficiálne sa obe strany k správam o tom, že návšteva sa uskutoční budúci týždeň, vyjadrili stroho. „Oznámenia o oficiálnych zahraničných návštevách sa spravidla koordinujú synchrónne po vzájomnej dohode strán,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na brífingu. „Keď takáto pripravenosť nastane, budeme vás informovať.“
Očakáva sa, že snaha Číny priviesť obe bojujúce strany k rokovaciemu stolu bude hlavným bodom programu po tom, ako minulý mesiac predstavila svoj pozičný dokument alebo 12-bodový plán na riešenie ukrajinskej krízy. Hoci sa na Západe okamžite stretol so skepticizmom, ukrajinský prezident Zelenskyj vyjadril vzácnu otvorenosť.
„Myslím si, že skutočnosť, že Čína začala hovoriť o Ukrajine, nie je zlá, ale otázka je, čo nasleduje po slovách,“ povedal vtedy Zelenskyj podľa agentúry Associated Press.
Dvanásťbodový plán zaujíma jasný protizápadný postoj vzhľadom na odsúdenie rozširovania NATO a zároveň vyzýva „príslušné krajiny“, aby „prestali zneužívať jednostranné sankcie“ a „prispeli k deeskalácii ukrajinskej krízy“. Čína medzitým preukázala svoju schopnosť uzatvárať mier vzhľadom na piatkové historické obnovenie diplomatických vzťahov a normalizáciu medzi Saudskou Arábiou a Iránom, ktoré boli podpísané v Pekingu.