Ukončí vojnu čínsky prezident? Po stretnutí s Putinom ide jednať so Zelenským

cinsky prezident

V nadväznosti na správu agentúry Reuters, podľa ktorej sa Siova cesta do Moskvy pravdepodobne uskutoční už na budúci týždeň, denník The Wall Street Journal uvádza, že čínsky líder prijal Zelenského žiadosť o stretnutie, hoci virtuálne.

Rozhovory by sa mali uskutočniť po prvom stretnutí Si s prezidentom Putinom v Moskve.

„Čínsky líder Si Ťin-pching plánuje hovoriť s ukrajinským prezidentom Volodymyrom Zelenským prvýkrát od začiatku vojny na Ukrajine, možno po tom, ako na budúci týždeň navštívi Moskvu, kde sa stretne s ruským prezidentom Vladimirom Putinom, uviedli v pondelok ľudia oboznámení s touto záležitosťou,“ uviedol WSJ.

„Stretnutia s Putinom a Zelenským, z ktorých druhé sa má uskutočniť virtuálne, odrážajú snahu Pekingu zohrávať aktívnejšiu úlohu pri sprostredkovaní ukončenia vojny na Ukrajine, uviedli niektorí z týchto ľudí.“

To všetko naznačuje, že úloha Pekingu ako vplyvného sprostredkovateľa získava v Moskve a Kyjeve na sile v čase, keď sa Washington naďalej bráni vážnemu úsiliu o mier na Ukrajine.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Sem do Chorvátska radšej necestujte. Pozrite sa, čo vypúšťajú do mora

Ostro sledované a kontroverzné plány čínskeho prezidenta Si Ťin-pchinga na návštevu prezidenta Vladimira Putina v Rusku naberajú rýchle kontúry – agentúra Reuters v pondelok s odvolaním sa na nemenované zdroje informovala, že sa tak stane na budúci týždeň.

Ak bude tento údaj presný, pôjde o oveľa skorší termín, než sa pôvodne očakávalo, a to po videohovore medzi Putinom a Siom z 30. decembra, v ktorom bolo pozvanie na návštevu Moskvy pôvodne predĺžené. Podľa denníka The Moscow Times „sa očakávalo, že Si, ktorý si minulý týždeň zabezpečil bezprecedentné tretie funkčné obdobie, pricestuje do Moskvy v apríli alebo začiatkom mája“.

Oficiálne sa obe strany k správam o tom, že návšteva sa uskutoční budúci týždeň, vyjadrili stroho. „Oznámenia o oficiálnych zahraničných návštevách sa spravidla koordinujú synchrónne po vzájomnej dohode strán,“ povedal hovorca Kremľa Dmitrij Peskov na brífingu. „Keď takáto pripravenosť nastane, budeme vás informovať.“

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Očakáva sa, že snaha Číny priviesť obe bojujúce strany k rokovaciemu stolu bude hlavným bodom programu po tom, ako minulý mesiac predstavila svoj pozičný dokument alebo 12-bodový plán na riešenie ukrajinskej krízy. Hoci sa na Západe okamžite stretol so skepticizmom, ukrajinský prezident Zelenskyj vyjadril vzácnu otvorenosť.

„Myslím si, že skutočnosť, že Čína začala hovoriť o Ukrajine, nie je zlá, ale otázka je, čo nasleduje po slovách,“ povedal vtedy Zelenskyj podľa agentúry Associated Press.

Dvanásťbodový plán zaujíma jasný protizápadný postoj vzhľadom na odsúdenie rozširovania NATO a zároveň vyzýva „príslušné krajiny“, aby „prestali zneužívať jednostranné sankcie“ a „prispeli k deeskalácii ukrajinskej krízy“. Čína medzitým preukázala svoju schopnosť uzatvárať mier vzhľadom na piatkové historické obnovenie diplomatických vzťahov a normalizáciu medzi Saudskou Arábiou a Iránom, ktoré boli podpísané v Pekingu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *