Ukrajina nám ide zvýšiť poplatok za tranzit ropy. To je tá vďaka za našu pomoc?

ropa tranzit gas

Kým Slovensko posiela Ukrajine vojenskú a civilnú pomoc, aby prežila zimu v miliónoch eur, tak Ukrajine sa chystá zvýšiť cenu za tranzit ruskej ropy, ktorá k nám prúdi cez jej územie.

Ukrajina chce od budúceho roka zvýšiť poplatok za tranzit ropy do Maďarska a na Slovensko o viac ako 18 percent na 13,60 eura za tonu.

S odkazom na prevádzkovateľov ukrajinskej siete ropovodov Ukrtransnafta o tom dnes informovala agentúra Bloomberg. Ukrajinský podnik tvrdí, že na zvýšenie ceny je nútený kvôli tomu, že Rusi poškodili jeho energetickú infraštruktúru.

„Pokračujúce ničenie ukrajinskej energetickej infraštruktúry viedlo k výraznému nedostatku elektriny, k zvýšeniu jej nákladov, k nedostatku paliva a náhradných dielov,“ stojí v liste, do ktorého mal Bloomberg možnosť nahliadnuť.

Čakať teda môžeme ešte drahšie pohonné hmoty v čase, kedy my posielame Ukrajine pomoc.

Nemecko poskytne Poľsku systémy protivzdušnej obrany

Nemecko poskytne Poľsku systémy protivzdušnej obrany, potvrdil to poľský minister obrany Mariusz Blaszczak, informuje Kyiv Independent.

Rozhodnutie o poskytnutí systému Patriot oznámila pôvodne nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová, v nadväznosti na incident z minulého týždňa, pri ktorom dopadla na poľské územie raketa ukrajinskej protivzdušnej obrany.

Kyjev a Moskva vyzvali na ochranu Záporožskej elektrárne, viní sa vzájomne z útokov

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj a hovorca Kremľa Dmitrij Peskov dnes vyzvali, aby medzinárodné spoločenstvo ochránilo Záporožskú jadrovú elektráreň, ktorú na Ukrajine okupujú ruské vojská.

Obaja pritom vo svojich vyhláseniach obvinili druhú stranu z ostreľovania zariadenia, ktoré je najväčším svojho druhu v Európe. Informovala o tom agentúra Reuters.

Areálom jadrovej elektrárne v sobotu av nedeľu otriasli silné explózie. Odborníci Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE), ktorí sú v zariadení prítomní, ohlásili škody na niektorých budovách, systémoch a vybavení. Poškodenie ale podľa nich jadrovú bezpečnosť neohrozuje.

One Reply to “Ukrajina nám ide zvýšiť poplatok za tranzit ropy. To je tá vďaka za našu pomoc?”

  1. Nemůže to být tím, že byla Ukrajina přepadena a je ve válce? Možná jí teď chybí v rozpočtu nějaké peníze a potřebuje z něčeho živit vojáky a armádu civilistů bez domova… Je asi těžké si to představit, když člověk sedí doma v teple a největší jeho starost je, kolik stojí litr nafty.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *