Ukrajina zúri! Rusko preberá predsedníctvo Bezpečnostnej rady OSN, toto odkazujú svetu

Fsk2gEKWwAQYV2i

Prevzatie rotujúceho predsedníctva Bezpečnostnej rady OSN Ruskom je symbolickou ranou pre systém medzinárodných vzťahov založený na pravidlách. Uviedol to v sobotu na Twitteri vedúci ukrajinskej prezidentskej kancelárie Andrij Jermak.

„Je veľmi výstižné, že na sviatok jedného teroristického štátu – Iránu – začína iný teroristický štát – Rusko – svoje predsedníctvo v Bezpečnostnej rade OSN,“ napísal Jermak s odkazom na iránsky sviatok Dňa islamskej republiky. „Nie je to len hanba. Je to ďalší symbolický úder systému medzinárodných vzťahov založenému na pravidlách,“ dodal.

Rusko dnes prevzalo predsedníctvo Bezpečnostnej rady OSN. Členovia BR OSN sa vo vedení tohto orgánu striedajú pravidelne každý mesiac. Moskva naposledy zastávala tento post vo februári 2022, keď jej vojská začali inváziu na Ukrajinu.

Kremeľ v piatok uviedol, že má v úmysle „uplatniť všetky svoje práva“ v tejto funkcii.

Spojené štáty vo štvrtok vyzvali Rusko, aby sa pri preberaní funkcie „správalo profesionálne“, a uviedli, že neexistujú žiadne prostriedky, ktoré by Rusku bránili v prevzatí predsedníctva.

Jermak vo svojom príspevku spomenul aj Irán, ktorý Kyjev a jeho spojenci obviňujú z dodávok zbraní do Ruska vrátane stoviek bezpilotných lietadiel, ktoré ohrozovali ukrajinské infraštruktúrne zariadenia. Teherán dodávky zbraní do Ruska popiera.

Bezpečnostná rada OSN má 15 členov, z ktorých piati – USA, Veľká Británia, Čína, Francúzsko a Rusko – sú stáli a majú právo veta. Zvyšok sú nestáli členovia, z ktorých päť je každoročne volených Valným zhromaždením OSN na dvojročné obdobie. Aby bola rezolúcia prijatá, musí ju schváliť najmenej deväť členov rady a žiadny z piatich stálych členov ju nemôže vetovať.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *