Ukrajinou otriasa korupčný škandál: športové autá, luxusné domy a dovolenky

zelensky 2

Ukrajinská vláda v utorok potvrdila rezignáciu niekoľkých vysokopostavených úradníkov v súvislosti s obvineniami z rozsiahlej korupcie, čo sa označuje za najväčší hromadný škandál s rezignáciou a úplatkárstvom od začiatku ruskej invázie.

Približne desiatka úradníkov opustila svoje funkcie po veľkých politických otrasoch v súvislosti s obvineniami a vyšetrovaním rôznych prípadov, od úplatkárstva cez nehospodárne nakladanie s finančnými prostriedkami na nákup potravín až po spreneveru a jazdenie na drahých autách, zatiaľ čo obyčajní ľudia trpia vo vojnových podmienkach.

Zo svojich funkcií boli nútení odísť hlavný poradca prezidenta a štyria námestníci ministra – vrátane dvoch úradníkov ministerstva obrany a piatich regionálnych guvernérov. Medzi regionálnymi guvernérmi, ktorí museli odstúpiť, boli aj úradníci dohliadajúci na regióny, kde prebiehali intenzívne boje, vrátane Záporožskej a Chersonskej oblasti, kde ruské sily nedávno zaznamenali úspechy.

V súvislosti s oznámením vysokého vládneho predstaviteľa Olega Nemčinova sa v medzinárodných správach uvádza tento zoznam:

  • Námestník generálneho prokurátora Oleksij Symonenko
  • Námestník ministra pre komunálny a územný rozvoj Ivan Lukerju
  • Námestník ministra pre komunálny a územný rozvoj Vyacheslav Negoda
  • Námestník ministra pre sociálnu politiku Vitalij Muzyčenko
  • A regionálni gubernátori Dnepropetrovska, Záporožia, Kyjeva, Sumy a Chersonu.

A samostatne: „Ministerstvo obrany predtým oznámilo rezignáciu námestníka ministra Vjačeslava Šapovalova, ktorý mal na starosti logistické zabezpečenie armády, v súvislosti s obvineniami, že podpisoval zmluvy na potraviny za predražené ceny.“

V tomto prípade týkajúcom sa zmlúv o dodávke potravín je Shapovalov obvinený z podpísania zmluvy s neznámou, pochybnou spoločnosťou. Jeho odstúpenie z funkcie námestníka ministra obrany je najvýraznejšie a najviditeľnejšie. A čo je veľmi dôležité, mal by nemalú úlohu pri dohľade nad miliardami dolárov, ktoré prúdia z vreciek amerických a európskych daňových poplatníkov v rámci schválenej obrannej pomoci.

Nakupoval vojenské prídely za nadhodnotené ceny, pričom sa zdá, že tento systém plnil vrecká dodávateľov a potenciálne zahŕňal aj úplatky pre neho samotného.

Zatiaľ čo ministerstvo obrany sa to stále snaží bagatelizovať ako „technickú chybu“, Politico analyzuje podrobnosti škandálu:

Minulý týždeň ukrajinská spravodajská webová stránka ZN.UA odhalila, že ministerstvo obrany nakupuje predražené potraviny pre svojich vojakov. Ministerstvo napríklad nakupovalo vajcia po 17 hrivien za kus, pričom priemerná cena vajca v Kyjeve je približne 7 hrivien. Podľa ZN.UA zmluva na nákup potravín pre vojakov v roku 2023 predstavovala 13,16 miliardy hrivien (328 miliónov eur).

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čech našiel spôsob, ako predĺžiť životnosť tužkových bateriek

Chrivna, čo je dva až trikrát viac ako súčasné ceny týchto potravín, uvádza sa v správach. Vo svojom rezignačnom liste Šapovalov uviedol, že odstupuje, aby „nepredstavoval hrozbu pre stabilné zásobovanie Ozbrojených síl Ukrajiny v dôsledku kampane obvinení súvisiacich s nákupom stravovacích služieb“.

yahoohl1

V hre je aj zástupca šéfa Zelenského administratívy Kyrylo Tymošenko, ktorý je obvinený z rozmarného vojnového životného štýlu. Mnohé súčasné mainstreamové médiá v utorok zamlčali niektoré kľúčové overené detaily. BBC napríklad uvádza len toľko, že „Tymošenková sa počas svojho pôsobenia zaplietla do niekoľkých škandálov vrátane toho z októbra minulého roka, keď bola obvinená z používania auta darovaného Ukrajine na humanitárne účely.“

Od začiatku decembra však miestne ukrajinské médiá, rozhorčené luxusným životným štýlom ukrajinských lídrov v čase, keď sú desiatky miliónov ľudí bez elektriny v dôsledku ruského leteckého bombardovania energetickej siete krajiny, začali potvrdzovať, že Tymošenková jazdí luxusnými športovými autami do hlavného mesta a späť, do rezidencií, ktoré zvyčajne stoja od 10 000 do 25 000 dolárov mesačne.

timoshenko1
Zástupca vedúceho prezidentskej kancelárie, 34-ročný Kirill Timošenko

Nižšie sú fotografie, ktoré zverejnil denník The New Voice of Ukraine a ktoré začiatkom decembra minulého roka prevzal portál Yahoo News, na ktorých je často vidieť Tymošenkovú za volantom nového nablýskaného Porsche Taycan…

taycan 0

Jeden z portálov uverejnil sériu fotografií s názvom „Nie ‚vojnovému stavu'“ od Kyryla Tymošenka, zástupcu vedúceho kancelárie ukrajinského prezidenta.

ukrmansion1
ukrmansion2

Ako ďalší príklad toho, ako sa západné médiá snažia bagatelizovať alebo zmierniť túto najnovšiu vlnu nútených rezignácií súvisiacich s úplatkárstvom, agentúra AFP píše: „Ukrajina už dlho trpí endemickou korupciou, dokonca aj medzi politickou elitou, ale úsilie o odstránenie úplatkárstva bolo zatienené vojnou s Moskvou, ktorá sa začala vo februári.“ Napriek tomu boli úradníci ako Tymošenková počas niekoľkých mesiacov vojny videní v Kyjeve a vo štvrtiach oligarchov, ako jazdia na luxusných športových autách.

Okrem toho správa AFP obsahuje túto smiešnu a trápnu vetu: „Západní spojenci Kyjeva, ktorí mu poskytli finančnú a vojenskú podporu vo výške miliárd dolárov, už roky naliehajú na protikorupčné reformy, niekedy ako podmienku pomoci.“

Od vlády, ktorá údajne „už roky presadzuje protikorupčné reformy“, cez viac ako 100 miliárd dolárov obrannej a zahraničnej pomoci, ktorú USA prisľúbili do kyjevskej pokladnice za posledný rok… až po toto z vnútra Zelenského administratívy:

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zistilo sa, že tieto vegánske produkty obsahujú rovnakú zložku, ako lepidlo na tapety

V čase, keď Ukrajinci doma trpia vojnovými útrapami, sa kontroverzia rozšírila aj na luxusné dovolenky v zahraničí. „Odchod námestníka generálneho prokurátora Symonenka prichádza po správach médií, že túto zimu strávil dovolenku v Španielsku, kde údajne používal auto patriace ukrajinskému podnikateľovi.“ Vláda v dôsledku tohto škandálu údajne zakázala najvyšším predstaviteľom dovolenky v zahraničí.

Tesne pred vlnou rezignácií bol ďalší úradník menom Vasyl Lozynsky obvinený z prijímania úplatkov za „uľahčenie“ nákupu generátorov za výrazne nadhodnotené ceny. Čo je dôležité, Lozynskiy sa mal ako námestník ministra pre infraštruktúru a rozvoj komunít priamo podieľať aj na dohľade nad rozdeľovaním miliardovej humanitárnej pomoci a pomoci pre infraštruktúru zo Západu.

V komentároch k tejto otázke mainstreamové médiá teraz oneskorene priznávajú skutočnosť, ktorá je už dlho dobre známa, ale za ktorú by bol človek vo verejnom diskurze „zrušený“, ak by sa na ňu odvážil poukázať:

„Transparency International zaradila Ukrajinu na 122. miesto zo 180 v rebríčku korupcie na rok 2021,“ informuje teraz agentúra AFP (druhá najzkorumpovanejšia krajina v Európe, Rusko je 136. najzkorumpovanejšou krajinou).

2023 01 24 08 17 51

A teraz je ukrajinský minister obrany Oleksij Reznikov pod drobnohľadom v súvislosti s rastúcim vyšetrovaním a škandálom. Medzitým, ako sa správy o rozširujúcom sa škandále dostávajú na titulky novín po celom svete…

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *