Indický minister zahraničných vecí Subrahmanyam Jaishankar zopakoval postoj Naí Dillí k potenciálnej účasti Ukrajiny na septembrovom samite G20.
V stredajšom rozhovore pre médiá Džaishankar uviedol, že Ukrajina nedostala pozvánku na toto významné stretnutie vedúcich predstaviteľov najväčších svetových ekonomík, ktorého súčasťou je aj Rusko, stály člen skupiny G20.
Minister zahraničných vecí uviedol, že okrem členských štátov G20 India poslala pozvánky Španielsku, Bangladéšu, Nigérii, Mauríciu, Egyptu, Holandsku, Ománu, Singapuru a Spojeným arabským emirátom, informovala tlačová agentúra EFE.
Džaishankar vysvetlil, že postoj Indie k účasti Ukrajiny vyplýva zo skutočnosti, že skupina G20 sa zameriava predovšetkým na podporu rastu a rozvoja a otázky riešenia konfliktov ponecháva na riešenie Bezpečnostnej rade OSN.
Uviedol tiež, že indický premiér Naréndra Módí už predtým viackrát rokoval so svojím ukrajinským náprotivkom, čím zdôraznil „pevné“ vzťahy medzi oboma krajinami v rôznych oblastiach.
V júni Džaishankar uviedol, že India neplánuje pozvať Ukrajinu na samit, pričom poukázal na to, že zoznam pozvaných bol vyhlásený „hneď po našom prevzatí predsedníctva G20“ v decembri minulého roka. „Nie je to niečo, čo by sme prehodnocovali, a nie je to niečo, o čom by sme s niekým veľmi úprimne diskutovali.“
Kyjevskí predstavitelia reagovali na vyjadrenia Naí Dillí a uviedli, že „spolu so [svojimi] partnermi“ pracujú na zabezpečení pozvánky na samit. Ukrajina bola pozvaná na predchádzajúci samit G20 v Indonézii.
„Sme presvedčení, že to, čo urobila Ruská federácia, aby ukončila dohodu o [čiernomorskom] obilí, je významnou výzvou nielen pre krajiny v Afrike a Ázii, ale pre ekonomiky na celom svete. Preto spolupracujeme s našimi partnermi – s Indiou a ďalšími partnermi…, aby sme boli pozvaní,“ povedal Nikolaj Točickij, námestník ukrajinského ministra zahraničných vecí.
Do skupiny G20 patria Argentína, Austrália, Brazília, Kanada, Čína, Francúzsko, Nemecko, India, Indonézia, Taliansko, Japonsko, Mexiko, Južná Kórea, Rusko, Saudská Arábia, Južná Afrika, Turecko, USA, Spojené kráľovstvo a EÚ. Jej členské štáty spolu predstavujú 85 % svetového HDP, 75 % medzinárodného obchodu a dve tretiny svetovej populácie.