V Rusku ukázali novú mapu sveta: Toto chcú naozaj urobiť so Slovenskom?

putin rusky prezident

V ruskom meste Tambov vzbudil veľký rozruch transparent umiestnený na budove školiaceho centra. „Naučíme vás milovať svoju vlasť,“ hlásal nápis.

Čo však spôsobilo najväčšiu kontroverziu, bola mapa Ruska na banneri, ktorá zahŕňala celú strednú a východnú Európu, vrátane Slovenska, rozdeleného Nemecka, Fínska, Grécka a bývalej Juhoslávie. Do teritória, ktoré sa na mape označovalo ako Rusko, patrili aj stredoázijské štáty, Mongolsko a Aljaška.

Informáciu o banneri najskôr zdieľali miestne médiá prostredníctvom platformy Telegram. Zaujímavý je aj fakt, že v školiacom centre sa primárne venujú výcviku vodičov traktorov, operátorov vysokozdvižných vozíkov, žeriavov, bagrov či buldozérov.

To však nie je jediný prípad, kedy sa Rusko pýšilo historickými mapami. V máji Valerij Zorkin, šéf ruského ústavného súdu, predložil ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi kópiu francúzskej mapy zo 17. storočia. Cieľom tejto mapy bolo dokázať, že Ukrajina v tom čase neexistovala.

Avšak detailným pohľadom na mapu bolo možné identifikovať územie s názvom „Vkraine ou Pays des Cosaques“, čo v preklade znamená „Ukrajina alebo krajina kozákov“. Táto časť územia bola súčasťou Poľsko-litovskej únie.

V súvislosti s historickými sporami sa v marci objavila petícia v Ukrajine, ktorá navrhovala premenovanie Ruskej federácie na Moskovskú federáciu. Ukrajinci týmto chceli zdôrazniť, že Rusko je dedičom Moskovského kniežatstva, nie Kyjevskej Rusi, ako to tvrdí Kremeľ. Na túto iniciatívu reagoval ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý nevylúčil možné premenovanie „agresorského štátu“, čo v Rusku vyvolalo pobúrenie.

Očividne mapy majú v súčasnej geopolitike stále veľký význam a môžu vyvolávať emócie a diskusie medzi štátmi.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *