Hoci mnohí ľudia jedia mäso takmer každý deň, veľká časť spotrebiteľov nemá predstavu, ako s ním zaobchádzať. Verejnosť je napríklad rozdelená v otázke, či je prípustné umývať surové mäso. Pritom chyba sa môže skončiť vážnou otravou jedlom.
Priemerný Slovák zje mesačne približne 5 kg mäsa. Každý si uvedomuje, že na jeho povrchu sa môžu nachádzať rôzne nebezpečné baktérie. Preto ho mnohí ľudia pred tepelnou úpravou dávajú pod tečúcu vodu. Žiaľ, tento postup môže mať katastrofálne následky. Vysvetľujeme pravdu o umývaní surového mäsa.
Je umývanie surového mäsa v poriadku?
Umývaním ovocia a zeleniny sa zmyjú pesticídy a baktérie. Mnohí ľudia si myslia, že keď dajú surové mäso pod vodovodný kohútik, má to na ne rovnaký účinok. Žiaľ, ide o jeden z rozšírených kuchynských mýtov, ktorý nemá nič spoločné s realitou. Umývaním pod tečúcou vodou sa mikroorganizmy z mäsa (a ani z rýb) nevyplavia.
V skutočnosti spôsobuje ich rozptýlenie (v kvapkách vody striekajúcich na všetky strany) po celej kuchyni. Namiesto toho, aby ste sa baktérií zbavili, prenesiete ich napríklad na oblečenie, pracovné dosky, dosky na krájanie alebo nože.
Ako bojujete proti baktériám z mäsa?
Odpoveď na otázku, či by ste mali umývať surové mäso, už poznáte. Teraz vás pravdepodobne zaujíma, ako môžete odstrániť mikroorganizmy žijúce na jeho povrchu (môže ísť o baktérie spôsobujúce otravu jedlom, ako je kampylobakter, salmonela alebo bacil plynovej gangrény). Existuje len jeden účinný spôsob – tepelná úprava. Nič iné ako vysoké teploty neodstráni baktérie a neochráni vás pred možnými zdravotnými následkami. Ak sa chcete zbaviť baktérií, jednoducho varte alebo pečte mäso pri teplote 60 °C počas 10 až 20 minút (čím vyššia teplota, tým rýchlejšie nebezpečné mikroorganizmy zmiznú).
Čo ďalšie by ste nemali umývať?
Mäso nie je jediný výrobok, ktorý sa nesmie umývať. Existuje ešte niekoľko potravín, ktoré je z rôznych dôvodov lepšie neoplachovať pod tečúcou vodou. Nemali by ste ich dávať pod vodovodný kohútik:
surové cestoviny (voda z nich vyplaví škrob, čím sa stanú menej lepivými a stratia svoju chuť),
huby (ak sa namočia, stratia chuť a zmenia konzistenciu),
vajcia (mali by sa umyť v teplej vode, ale len pred použitím, nie pred vložením do chladničky),
kyslá kapusta (voda odstráni baktérie mliečneho kvasenia, ktoré podporujú činnosť čriev).
redakcia Plénum.sk