• 16 septembra, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Urobte tento trik, ktorý robili naši predkovia a vajcia zostanú čerstvé aj rok

Urobte tento trik, ktorý robili naši predkovia a vajcia zostanú čerstvé aj rok

Nikto nechce plytvať jedlom a niekedy je ho jednoducho priveľa. Preto sa oplatí vedieť, ako konzervovať vajcia. Takto vydržia od niekoľkých mesiacov až po rok.

Spôsob, akým vajcia skladujete, môže výrazne predĺžiť ich čerstvosť. Pomocou jednoduchých trikov môžete dosiahnuť, aby boli vhodné na konzumáciu až ďalší rok namiesto niekoľkých dní! Taký je účinok konzervovania vajec.

Ako dlho sa dajú vajcia skladovať?

Vajcia sa najlepšie skladujú pri teplote nižšej ako 20 °C. Doma je najbezpečnejšie uložiť ich do chladničky. Nezabudnite však, že by mali byť v samostatnej zásuvke alebo nádobe, aby nepreberali pach iných výrobkov. Takto môžete skladovať vidiecke vajcia až 14 dní. V prípade vajec z obchodu by ste mali dodržiavať dátum spotreby uvedený na obale.

Aký je najlepší spôsob uchovávania vajec?

Čerstvosť vajec sa dá predĺžiť až na niekoľko mesiacov alebo dokonca na rok, a to aj vtedy, ak ich skladujete pri izbovej teplote. Jednoduchý spôsob konzervovania vajec je umiestniť ich do vedra s 1 litrom destilovanej vody s pridaním 1 polievkovej lyžice nakladanej limetkovej šťavy. Tento trik udrží vajcia čerstvé aj po niekoľkých mesiacoch. Dôležité je, že voda s limetkovou šťavou nemení ich chuť. Pri dlhšom skladovaní si môžete všimnúť len to, že biele škrupiny vajec mierne zmenia farbu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Česi to už robia dávno. Obaly na vajíčka polievajú vodou, šetrí im to prácu

Ako vyzerá konzervovanie vajec v soli?

Alternatívou k destilovanej vode a nakladanej limetkovej šťave je použitie soli. Vezmite si veľký pohár (napr. 5 litrov) a na dno nasypte soľ (je to na ochranu vajec pred kontaktom so sklom). Vajíčka rozložte na soľ tak, aby užší koniec vždy smeroval nadol. Potom ich zakryte ďalšou vrstvou soli. Vajíčka sa nesmú dotýkať navzájom ani skla. Dodržiavajte tieto pravidlá a ukladajte ďalšie vrstvy, kým vám nedôjdu vajíčka alebo miesto v pohári. Nádobu odložte na tmavé a chladné miesto. Označte ju dátumom, kedy ste ju naplnili, a počtom vajec (aktualizujte ho, keď vyberiete ďalšie vajcia). Takto môžete vajcia skladovať až 12 mesiacov.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Funguje pravidlo 5 sekúnd, keď vám niečo spadne na zem? Vedci sa na to pozreli

Môžete vajcia zamraziť?

Mrazenie vajec je tiež dobrý spôsob, ako ich skladovať dlhšie obdobie. Dôležité je, že zmrazovať môžete len surové vajcia bez škrupín (aj po oddelení žĺtkov a bielkov). Ak chcete zmraziť celé vajcia, rozbite ich a zmiešajte bielka so žĺtkami. Potom ich nalejte do zásobníkov na kocky ľadu. To isté môžete urobiť s oddelenými žĺtkami a bielkami. Bielka zmrazte bez akejkoľvek špeciálnej prípravy. Žĺtky rozmiešajte a ochuťte 1/2 čajovej lyžičky soli alebo cukru (podľa toho, do akých pokrmov ich neskôr použijete), aby neztuhli. Takto vajcia vydržia až 12 mesiacov.

Podobné články

Česi to už robia dávno. Obaly na vajíčka polievajú vodou, šetrí im to prácu

Česi to už robia dávno. Obaly…

Kartónové obaly na vajcia – objemné…
Tento trik, ako olúpať vajíčko vám zmení život. Budete to mať za sekundu

Tento trik, ako olúpať vajíčko vám…

Keď pripravujete šalát na sviatky alebo…
Farmár prezradil, čo hneď urobiť s vajíčkami, keď ich donesiete domov. To by vás nenapadlo

Farmár prezradil, čo hneď urobiť s…

Vajíčka sú potravina, ktorá pri správnom…
Vajcia potrite olejom. Túto metódu používajú už dávno v Nemecku

Vajcia potrite olejom. Túto metódu používajú…

Vajcia sú neodmysliteľnou súčasťou takmer každej…
Mobilom dokážete ešte v obchode zistiť, či sú vajíčka čerstvé.  Viete to urobiť všetci

Mobilom dokážete ešte v obchode zistiť,…

Ako skontrolujem, či sú vajcia pokazené?…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *