Ak máte v záhrade ovocné stromy, mali by ste už pomaly premýšľať o tom, ako ich pripraviť na zimu. Je potrebné to urobiť včas, aby rastliny prežili mrazy bez poškodenia a v budúcej sezóne priniesli veľa ovocia. Odporúčame vám, čo by ste mali urobiť.
Ovocné stromy, mladé stromy vysadené na jeseň aj staršie stromy, potrebujú správnu zimnú ochranu. Nízke teploty môžu poškodiť korene aj kmene, čo ovplyvní budúcoročnú úrodu. Zabezpečenie správnych podmienok pre rastliny v období vegetačného pokoja tiež pomáha chrániť ich pred chorobami.
Prečo by ste mali ovocné stromy pripraviť na zimu?
V zime pôda a voda v nej striedavo mrznú a topia sa. To môže viesť k poškodeniu koreňov alebo ich úplnému obnaženiu. Kolísanie teplôt a s tým spojené zamŕzanie a rozmŕzanie vody ohrozuje aj kôru. Môže popraskať, čo vytvára dobré podmienky pre hubové choroby a škodcov. Správna ochrana ovocných stromov pomôže zabrániť negatívnym dôsledkom klesajúcich teplôt. Je to dôležité najmä v prípade teplomilných kôstkovín, ako sú nektárinky, marhule, broskyne, čerešne a višne. Oplatí sa však chrániť aj ostatné ovocné stromy alebo aspoň ich korene.
Kedy by ste mali začať pripravovať stromy na zimu?
Počasie môže byť rozmarné, preto nemusí byť dobré riadiť sa kalendárom. Načasovanie ochrany ovocných stromov pred chladom musíte prispôsobiť poveternostným podmienkam. Ak to urobíte príliš skoro, sťažíte rastlinám zvyknúť si na chlad. Ak sa oneskoríte, stromy môžu byť poškodené mrazom. Prípravu na zimu je vhodné začať, keď ranné teploty klesnú na približne 0 °C a synoptici už nepredpovedajú oteplenie. Vtedy môžete svoje rastliny chrániť bez obáv, že ich ošetrenie poškodí.
Ako pripraviť ovocné stromy na zimu?
Pred zimou stromy nestrihajte, pretože tým stimulujete rast výhonkov, čo môže byť pred nástupom mrazov nebezpečné. Namiesto toho sa postarajte o korene, kôru a v prípade mladých stromov aj o korunu.
Začnite úpravou pôdy okolo stromov. Odstráňte opadané plody, listy a vetvičky. Pri základni každého stromu vytvorte 30 – 40 cm vysoký kopček. Môžete ho vytvoriť zo zeminy, kompostu, pilín, rezanej slamy a kameňov. Aby vietor nerozfúkal ľahšie prvky, chráňte kopčeky konármi.
V decembri potrite kmene haseným vápnom do výšky prvých konárov. Na tento účel použite 2 kg vápna v kombinácii s 10 l vody. Biele kmene budú odrážať slnečné svetlo. Vďaka ošetreniu vápnom nebude dochádzať k nepretržitej stimulácii a brzdeniu cirkulácie miazgy stromov. Ak sa časť bielej vrstvy počas zimy zmyje dažďom, ošetrenie zopakujte.
Kmene stromov môžete chrániť aj nanesením prírodnej izolačnej vrstvy. Použite slamené alebo trstinové rohože, konáre ihličnanov, agrotextíliu alebo vlnitú lepenku. Izoláciu pripevnite pomocou povrázku, pričom ponechajte malé netesnosti. Tým zabezpečíte, že kôra bude dýchať, nebude horieť a nebude vystavená vzniku hubových ochorení.
V prípade mladých stromov by sa mala ochrana proti chladu rozšíriť aj na korunu. Na tento účel použite špeciálne jutové vrecia alebo kukly z bieleho agrovlákna.
Chráňte mladé stromčeky pred zverou. Aby ste zabránili ich ohryzu srnkami, jeleňmi alebo zajacmi, prikryte ich kovovou alebo plastovou sieťou. Prípadne použite špeciálne voňavé repelenty.