Urobte toto s oknami. Zimný režim vám udrží teplo a ušetrí peniaze

plastove okna letny rezim

S príchodom jesenno-zimného obdobia a s ním spojeného ochladenia sa oplatí poznať jednoduchý trik, ktorý vám výrazne uľahčí udržiavanie tepla v domácnosti. Stačí nastaviť jednu skrutku na okne a ušetríte na vykurovaní navyše. V čom spočíva tento trik?

Veľká časť moderných plastových okien má zaujímavú skrytú funkciu. Je to mechanizmus, ktorý ich v priebehu niekoľkých sekúnd prepne do zimného alebo letného režimu, čo vám umožní výrazne ušetriť na vykurovaní. Ako?

Pohybom nenápadnej skrutky v okennom ráme môžeme okamžite nastaviť tesnosť okien a regulovať tak prúdenie vzduchu v byte. Skôr ako to však urobíte, skontrolujte dve veci. Prvou bude tesnosť okien a druhou skontrolujte, aká možnosť je vo vašom byte nastavená.

Skontrolujte tesnosť okien. Aký máte nastavený režim?

Tesnosť okien môžete skontrolovať naozaj jednoduchým spôsobom. Stačí, ak medzi krídlo a rám vložíte kúsok papiera a potom ich zatvoríte. Ak potom papier odstránite bez akéhokoľvek odporu, znamená to, že okno potrebuje nastavenie, pretože cez neho určite uniká veľa teplého vzduchu.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Tajný recept záhradkára. Týmto zalievajte paradajky a budú sladučké

Ak chcete zistiť, aký režim ste nastavili, otvorte okno ešte raz a pozrite sa na polohu kovovej skrutky na boku. Užšia strana znamená letný režim, širšia strana znamená zimný režim.

Ako nastavím zimný režim na oknách? Je to triviálne

Ak vaše okná potrebujú nastavenie alebo máte nastavený letný režim a chcete znížiť prúdenie vzduchu v dome, prepnite ich na zimný režim. Je to detsky jednoduché a trvá to doslova niekoľko sekúnd. Otočte už spomínanú skrutku o 90 stupňov doprava.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Jedna z najzdravších druhov zeleniny na svete. Slováci sa jej vyhýbajú

V ideálnom prípade by ste na to mali mať špeciálny kľúč, napríklad imbusový kľúč, hoci zvyčajne postačia aj kliešte. Je dôležité, aby bola jej širšia strana umiestnená smerom k tesneniu.

Keď sa chcete vrátiť do letného režimu, otočte ju opačným smerom. Len nezabudnite, že hoci zimný režim vám ušetrí peniaze na účtoch a znamená, že z vášho domu „uniká“ menej tepla, znamená aj menšiu cirkuláciu vzduchu.

Preto nezabudnite, že aj napriek chladnejšiemu počasiu by ste mali svoj domov pravidelne vetrať, najmä ak máte v kúpeľni plynový sporák a sprchujete sa alebo sa kúpete. Týmto spôsobom zabezpečíte svoje zdravie a bezpečnosť.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *