V hlavnom meste Saudskej Arábie, Rijáde, sa uskutočnili kľúčové rokovania medzi diplomatmi Spojených štátov a Ruska.
Podľa informácií americkej stanice Fox News bola jednou z hlavných tém diskusia o organizovaní prezidentských volieb na Ukrajine. Ruský prezident Vladimir Putin podľa diplomatických zdrojov verí, že by sa mu tak mohlo podariť dosadiť na čelo Ukrajiny niekoho, kto bude ochotnejší pristúpiť na jeho podmienky.
Cesta k mieru? Plán zahŕňa prímerie a voľby
Rokovania medzi ruskými a americkými predstaviteľmi sa údajne sústredili na podmienky pre uzavretie mierovej dohody medzi Ruskom a Ukrajinou. Plán, o ktorom sa v Rijáde diskutovalo, počíta najskôr s vyhlásením prímeria, po ktorom by nasledovali prezidentské voľby. Až potom by malo dôjsť k formálnemu podpisu mierovej zmluvy.
Tammy Burceová, hovorkyňa amerického ministerstva zahraničných vecí, potvrdila, že obe strany sa dohodli na zostavení vyjednávacích tímov a položenie základov pre „budúcu spoluprácu v otázkach spoločného geopolitického záujmu, historických väzieb, ekonomických možností a investícií, ktoré môžu vzísť z úspešného ukončenia konfliktu“. Burceová zároveň označila rokovania za „dôležitý krok“ smerom k dosiahnutiu mieru.
Voľby ako nástroj ruskej stratégie?
Napriek diplomatickému optimizmu varuje americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW), že Spojené štáty týmto prístupom de facto akceptujú ruskú rétoriku o nelegitímnosti ukrajinskej vlády. Ukrajinská ústava totiž výslovne zakazuje konanie volieb počas vojnového stavu. Práve kvôli ruskej invázii neboli prezidentské voľby, ktoré sa mali uskutočniť v roku 2024, vyhlásené. Prezident Volodymyr Zelenskyj tak podľa ukrajinského práva zostáva vo funkcii až do ukončenia vojny.
Táto situácia však hrá do karát Moskve, ktorá opakovane spochybňuje legitimitu ukrajinského vedenia. Historicky pritom nejde o ojedinelý prípad – napríklad v Spojenom kráľovstve počas druhej svetovej vojny neprebehli voľby v roku 1940 a noví poslanci boli zvolení až v roku 1945.
Rusko si navyše od volieb na Ukrajine sľubuje výhodu. Podľa diplomatických zdrojov panuje presvedčenie, že Zelenskyj by nemusel získať dostatočnú podporu na znovuzvolenie. „Putin si myslí, že existuje pomerne vysoká pravdepodobnosť, že si Ukrajinci zvolia prezidenta, ktorý by bol jeho bábkou. Je tiež presvedčený, že akýkoľvek iný kandidát než súčasný prezident Ukrajiny bude flexibilnejší a pripravený na ústupky,“ uviedol pre Fox News zdroj z americkej diplomacie.
Kremeľ sa ústupkom nebráni
Zatiaľ čo Ukrajina aj jej spojenci debatujú o podmienkach možnej dohody, Rusko naďalej trvá na svojich požiadavkách. Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov zopakoval, že Moskva dosiahne všetky ciele „špeciálnej vojenskej operácie“, ako Kremeľ oficiálne označuje svoju inváziu na Ukrajinu.
Napätie medzi oboma stranami tak zostáva vysoké a otázka, či môžu byť prezidentské voľby skutočne cestou k mieru, je stále nejasná.
V skratke:
- Americko-ruské rokovania v Rijáde sa zamerali na možnosť prezidentských volieb na Ukrajine ako súčasť mierového plánu.
- Rusko verí, že voľby môžu pomôcť dostať na čelo Ukrajiny proruského kandidáta.
- Ukrajinská ústava neumožňuje voľby počas vojny, čo podľa odborníkov Moskva využíva na diskreditáciu súčasnej vlády.
- Kremeľ trvá na dosiahnutí svojich vojenských cieľov a neprejavuje ochotu k zásadným ústupkom.