USA hrozí platobná neschopnosť: Je šanca, že nedokážu zaplatiť dlhy

joe biden

Americká ministerka financií Janet Yellenová v nedeľu v rozhovore pre televíznu stanicu NBC v relácii Meet the Press varovala, že šance Ameriky na zaplatenie účtov po 1. júni sú „dosť nízke“.

Podľa Yellenovej, ak sa Kongresu do tohto termínu nepodarí dosiahnuť dohodu o zvýšení úverového limitu krajiny vo výške 31,4 bilióna USD, bude krajina krátko nato nútená nesplatiť „niektoré účty“.

„V súvislosti s daňovými príjmami a výdavkami vždy existuje neistota. A tak je ťažké byť si tým absolútne istý, ale podľa môjho odhadu je šanca, že dosiahneme 15. jún a zároveň budeme schopní zaplatiť všetky naše účty, pomerne nízka… Vychádzam z toho, že ak sa dlhový strop nezvýši, bude potrebné prijať ťažké rozhodnutia o tom, ktoré účty nebudú zaplatené,“ povedala Yellenová.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Prví Slováci v Chorvátsku hlásia astronomické ceny. Neuveríte, koľko zaplatili

Ministerka financií neuviedla, ktoré „účty“ má na mysli, ale poznamenala, že najnaliehavejšie záväzky vlády siahajú od platenia úrokov z nesplateného dlhu až po „záväzky voči seniorom, ktorí sa spoliehajú na sociálne zabezpečenie, armáde, dodávateľom, ktorí poskytli služby vláde“.

Dodala, že „ak sa dlhový strop nezvýši, nemôžu existovať žiadne prijateľné výsledky“.

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena a republikáni na čele s predsedom Snemovne reprezentantov Kevinom McCarthym sa už niekoľko mesiacov nachádzajú v slepej uličke v otázke zvýšenia dlhového stropu, a to aj napriek varovaniam, že ak sa do 1. júna nezvýši, USA môžu čeliť historicky prvej platobnej neschopnosti.

Ďalší zaujímavý článok zadarmo:  Mýtne brány v Chorvátsku skončia. Platiť si budete za kilometre takto

Republikáni odmietajú súhlasiť s týmto krokom, ak Biden nebude súhlasiť so znížením vládnych výdavkov a obmedzením sociálnych programov.

Niektorí zákonodarcovia vyzvali Bidena, aby sa odvolal na svoje právomoci podľa 14. dodatku ústavy, obišiel Kongres a jednostranne zvýšil dlhový strop. Biden však v nedeľu novinárom povedal, že hoci o tom uvažoval, do konečného termínu pravdepodobne nie je dostatok času.

Biden a McCarthy sa majú v pondelok opäť stretnúť, aby o tejto záležitosti rokovali.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *