Pred blížiacim sa samitom BRICS v Južnej Afrike prejavili záujem o vstup alebo aspoň podporu dve desiatky krajín. Majú medzi nimi byť krajiny z Ázie, Blízkeho východu a Afriky. Organizátori samitu už oznámili, že sa možným rozšírením budú zaoberať na samite 2. a 3. júna.
„Budeme diskutovať o rozšírení BRICS a spôsoboch jeho realizácie. Trinásť krajín oficiálne požiadalo o vstup a šesť neoficiálne. Žiadosti dostávame každý deň,“ citovala v pondelok indická spravodajská stanica TBS vyslanca Juhoafrickej republiky pri BRICS Anila Sooklala.
BRICS je hospodárske združenie štyroch z desiatich najľudnatejších krajín sveta a štyroch z pätnástich najväčších ekonomík sveta. V žiadnom prípade teda nejde o okrajovú záležitosť. Hrubý domáci produkt všetkých existujúcich krajín BRICS v roku 2021 spolu predstavoval približne 23,5 bilióna USD, čo je len o niečo viac ako samotné Spojené štáty (23 biliónov USD). HDP Európskej únie v roku 2021 predstavoval 15,25 bilióna USD.
Otázku možného rozšírenia BRICS nastolila minulý rok Čína, ktorá sa snaží vytvoriť alternatívu a konkurenciu skupine G7 a ďalej narušiť existujúcu dominanciu Spojených štátov. Niektorí ďalší existujúci členovia však podľa TBS News vyjadrili obavy, že prijatie nových krajín by mohlo oslabiť ich pozíciu v zoskupení.
Záujem majú aj Turecko a Argentína
Nie je jasné, ktoré konkrétne krajiny chcú vstúpiť do BRICS. Podľa denníka Japan Times má záujem 19 krajín a mali by medzi nimi byť Turecko, Irán, Egypt, Mexiko, Indonézia alebo Nigéria. TBS News píše o 20 krajinách a spomína aj Saudskú Arábiu. Agentúra Bloomberg v apríli písala o záujme Argentíny a Alžírska a ďalších dvoch veľkých afrických krajín.
Od svojho vzniku v roku 2006 sa BRICS rozšíril len raz. Južná Afrika sa k zoskupeniu pripojila v roku 2010. Neexistuje žiadny oficiálny postup rozširovania. Je však jasné, že bude potrebný súhlas všetkých súčasných členov. Ďalšie objasnenie sa očakáva po nadchádzajúcom samite, ktorý sa uskutoční 2. a 3. júna v Johannesburgu.