Pakistan by sa mohol budúci rok pripojiť k hospodárskej aliancii BRICS, uviedol v stredu v rozhovore pre tlačovú agentúru TASS novovymenovaný veľvyslanec krajiny v Rusku Muhammad Chálid Džamálí.
Uviedol, že krajina už podala žiadosť o členstvo a počíta s pomocou Ruska v procese prijatia. Rusko prevezme predsedníctvo BRICS v roku 2024.
„Pakistan by chcel byť súčasťou tejto dôležitej organizácie a v súčasnosti kontaktujeme členské krajiny vo všeobecnosti a najmä Ruskú federáciu s cieľom rozšíriť podporu členstva Pakistanu,“ uviedol veľvyslanec.
BRICS v súčasnosti tvoria Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika. V januári by sa k tomuto bloku mohli pripojiť Argentína, Egypt, Etiópia, Irán, Saudská Arábia a Spojené arabské emiráty. Na základe odhadov analytikov je rozšírený BRICS+ už teraz ekonomicky väčší ako G7, aliancia priemyselných a rozvinutých krajín, ktorú tvoria USA, Kanada, Spojené kráľovstvo, Francúzsko, Taliansko, Nemecko a Japonsko.
Celkovo doteraz prejavilo záujem o vstup do BRICS viac ako 40 krajín, podľa predsedu 2023 Južná Afrika. Námestník ruského ministra zahraničných vecí Sergej Riabkov začiatkom októbra uviedol, že BRICS plánuje zostaviť zoznam kandidátov na štatút partnerského štátu únie pred nadchádzajúcim samitom v Kazani v roku 2024. Podľa úradníka sa členské štáty počas ruského predsedníctva BRICS zamerajú na ďalšie rozšírenie „kruhu priateľov BRICS“ vrátane krajín Latinskej Ameriky.
Ruský prezident Vladimir Putin minulý mesiac v rozhovore pre China Media Group uviedol, že rozšírenie BRICS je založené na princípe globálnej multipolarity. Podľa Putina žiadna krajina nechce stáť bokom a konať podľa rozmaru „nejakého suveréna“ a BRICS je platformou, kde môžu krajiny vytvárať vzťahy na základe rovnosti.