Už aj v USA priznávajú, že svet sa odkláňa od amerického doláru

money ga2cbbff83 1920

Výkonná riaditeľka Medzinárodného menového fondu (MMF) Kristalina Georgievová v pondelok uviedla, že v súčasnosti dochádza k odklonu od amerického dolára, ale v dohľadnej budúcnosti nevidí alternatívu k doláru ako svetovej rezervnej mene.

„Dôvodom, prečo dolár zohráva svoju úlohu, je sila americkej ekonomiky, hĺbka tunajších kapitálových trhov,“ povedala Georgievová vo svojom vystúpení v Milkenovom inštitúte v Beverly Hills v Kalifornii.

„A ak uvažujete o alternatíve, vo svete, v ktorom môžeme masívne migrovať na CBDC [digitálne meny centrálnych bánk], môžu existovať rôzne návrhy, ale v konečnom dôsledku bude hlavným faktorom sila ekonomiky USA, hĺbka kapitálového trhu, schopnosť prezentovať túto dôveru v menu.“

„A tam nevidím alternatívu, nevidím, že by v dohľadnom čase prišla,“ priznala na podujatí.

Šéfka MMF uviedla, že postavenie amerického dolára a de-dolarizácia nie sú na zozname problémov, ktoré ju znepokojujú.

„Najväčším konkurentom dolára je euro, to si vydobylo určitý priestor. Všetci ostatní – libra, jen, RNB – zohrávajú veľmi skromnú úlohu,“ povedala Georgievová.
V posledných rokoch nabralo na intenzite hnutie „de-dolarizácie“, keď sa rôzne krajiny snažia ukončiť svoju závislosť od americkej meny.

Georgievovej poznámky do veľkej miery kopírujú predchádzajúce vyjadrenia námestníka ruského ministra zahraničných vecí Alexandra Pankina, ktorý predtým pre Sputnik povedal, že si nie je istý, či americký dolár ako dominantná rezerva zanikne.

Pankin však vtedy tiež tlmočil, že „každá dominantná mena má svoj životný cyklus“, ako to bolo v prípade európskej de facto meny v 17. a 18. storočí, ako aj portugalského escuda v 20. storočí.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *