Veľký pozor na tieto bylinky v lete. Ich konzumácii sa vyhýbajte

herbs 2523119 1920
Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Bylinky sú predovšetkým aromatickým doplnkom jedál. Ukazuje sa však, že používanie niektorých z nich v horúcom počasí môže byť nebezpečné. Prezradíme vám, ktoré bylinky sú v lete škodlivé (zdroj: genialne)

Bylinky majú na náš organizmus pozitívny vplyv: upokojujú nás, zlepšujú metabolizmus a čistia nás. Bohužiaľ, niektoré z nich by sa v lete v žiadnom prípade nemali konzumovať.

Čo je to bylinná medicína?

Bylinná medicína je alternatívou k farmakológii. Ide o prírodnú medicínu, ktorá sa používa na všetky druhy ochorení. Korene tejto metódy siahajú až do staroveku, a hoci je veľmi populárna, stále je kontroverzná. Bylinná medicína pomáha liečiť poruchy spánku, metabolizmu, nervového systému, tráviaceho systému a pečene a podporuje funkciu obličiek. Bolo dokázané, že harmanček má protialergické a protizápalové účinky a zmierňuje bolesť. Medovka zasa upokojuje, zatiaľ čo mäta pomáha pri žalúdočných ťažkostiach. Napriek tomu v lete nie je užívanie niektorých byliniek prospešné a môže byť dokonca nebezpečné! Nižšie uvádzame zoznam tých, ktoré by sme mali čo najskôr vylúčiť z nášho jedálnička.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Gašpar otvorene o vystúpení Slovenska z EÚ a NATO. Fico ho podporil

Ktoré bylinky sú v lete škodlivé?

Pre milovníkov byliniek nemáme dobré správy. Niektoré druhy konzumované v lete sú pre naše zdravie nebezpečné! Majú fotosenzibilizujúce účinky (zvyšujú citlivosť na slnečné žiarenie). Príznaky sa objavujú po príliš dlhom pobyte na slnku a, samozrejme, po konzumácii konkrétnych bylín. Vtedy dochádza k nežiaducim reakciám v organizme. Znepokojujúcim príznakom sú náhle pupienky, zmena farby alebo vyrážka. Tu je zoznam bylín, ktoré by ste v žiadnom prípade nemali používať v lete.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Najhoršie miesto pre skladovanie vajec v chladničke, kde sa pokazia rýchlo

Harmanček

Harmanček priaznivo pôsobí na tráviaci systém, upokojuje a obnovuje rovnováhu organizmu. Bohužiaľ, pri konzumácii v období od júna do októbra spôsobuje fotosenzibilizáciu.

Ľubovník bodkovaný

Zabraňuje výkyvom nálad, pomáha spánku a podporuje tráviaci systém. Počas leta je škodlivá. To všetko v dôsledku zvýšeného vystavenia organizmu slnečnému žiareniu.

Praslička roľná

Podporuje regeneráciu pokožky v prípadoch, ako je psoriáza. Bohužiaľ, v lete zosilňuje škodlivé účinky UV žiarenia na pokožku a vedie k silným príznakom precitlivenosti.

Nič vás to nestojí, tak prečo si neprečítať aj tento článok?
Znamenia zverokruhu s dobrou intuíciou: Zistite, či patríte medzi týchto výnimočných ľudí

Nechtík lekársky

Pomáha pri zápaloch, kožných problémoch alebo žalúdočných vredoch. Pitie nálevov z neho v lete však spôsobuje popáleniny kože, alergické reakcie a zmenu farby na slnku.

Angelika

Pitie čajov z nej zlepšuje tráviaci systém a masť má hrejivý a analgetický účinok. V lete ju však radšej nepoužívajte, pretože vedie k spáleniu a zmene farby.

Príznaky na pokožke sa po použití nálevov a kozmetiky z týchto bylín a pobyte na slnku objavujú až 48 hodín. Vyrážka sa zvyčajne vyskytuje na tvári, predlaktiach alebo zátylku.


Staň sa zdrojom inšpirácie pre svojich priateľov – zdieľaj článok, ktorý ťa zaujal!

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *