Málokto vie, kde sa môžu použité účtenky vyhodiť. Odpadkový kôš nie je to správne miesto! Nižšie skontrolujte, či vaše účtenky z nákupu patria do správneho kontajnera.
Malý papierik z obchodu má mimoriadne dôležitú moc, najmä keď chceme niečo vrátiť alebo reklamovať. Keď sa jeho platnosť skončí, zvyčajne skončí v koši na odpadový papier – je predsa z papiera. V tomto momente robíme malú chybu, pretože nie je papier ako papier. Účtenky z obchodu sú vyrobené zo špeciálneho termálneho materiálu, ktorý je naplnený chemikáliami a potiahnutý priemyselnou chemikáliou používanou na výrobu niektorých plastov. Počíta sa takýto papier stále ako odpadový papier?
Kam likvidovať účtenky, aby sme nepoškodili matku Zem?
Účtenky, najmä tie po malých nákupoch, zvyčajne pristanú v našej peňaženke, kým ju nedokážeme zapnúť. Vtedy z nich vyberieme všetok papier a vyhodíme ich do koša na papier. Ukazuje sa však, že závody na výrobu recyklovaného papiera nie sú schopné túto surovinu využiť.
Množstvo chemikálií obsiahnutých v útržku papiera ho kvalifikuje do kontajnera na zmesový odpad. A čo účtenky modrej farby? Tieto účtenky boli vyrobené z recyklovaného odpadového papiera a majú certifikát FSC, a preto sú šetrnejšie k životnému prostrediu. Nič menej by mali aj tak skončiť v kontajneroch na zmesový odpad.
Kam vyhadzujete kartóny od mlieka?
Kartónové škatule spájame predovšetkým s papierom a práve tam by sa mali vyhadzovať. Výnimkou sú obaly na tekutiny, ktoré sú vo vnútri vystlané špeciálnym materiálom (zvyčajne fóliou alebo hliníkovou fóliou), ktorý neprepúšťa tekutiny. Patria sem džúsy, mlieko v kartóne, polievky alebo pyré.
Takéto obaly by sa mali opláchnuť, potom rozdrviť a vložiť do žltého kontajnera. Tie sa používajú na zber kovov a plastov, čo dokonale zodpovedá tomu, z čoho sú obaly na tekuté potraviny vyrobené. Zo separovaných materiálov sa potom môžu vyrobiť nové plasty. Vzniká tak menej nových plastov, ktoré znečisťujú Zem.