Vylievate olej do záchodu či umývadla? Po tomto to už nikdy neurobíte

olej 1

Ak sa vám nepáči zbytočné míňanie eur na služby profesionálov, potom si radšej prečítajte tento článok. Dozviete sa z neho, prečo je vylievanie použitého oleja do umývadla alebo toalety neuváženou a potenciálne veľmi nákladnou chybou. Poradíme vám tiež, čo s tým robiť.

Všetkým nám trvalo dlho, kým sme sa naučili automaticky vyhadzovať odpad do správneho kontajnera. Platné pravidlá nie sú vždy intuitívne, preto sa ukázalo, že čítanie pokynov, ktoré napísali orgány zodpovedné za triedenie odpadu, je nevyhnutné. Ak ste si ich prečítali aj vy, možno ste si všimli návod, ako likvidovať použitý olej. Niektorí z nás s týmto opatrením narábajú nesprávne. Ba čo viac, mohli by ste si ním veľmi uškodiť.

Použitý olej do toalety?

Väčšina z nás už asi vie, do ktorej nádoby patrí plast, sklo alebo znečistený papier. Ale čo s olejom použitým na vyprážanie? Predsa len ide o akúsi formu kvapaliny, takže niektorí môžu túto záležitosť považovať za samozrejmosť. Toaleta. Alebo do umývadla. Obe riešenia sú vážnou chybou!

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zadržujete vetry? Je to veľká chyba, ktorá vám ničí telo a zdravie

Skôr ako si vysvetlíme, kam by sa mal použitý olej likvidovať, zamyslime sa nad tým, čo sa stane, keď túto látku vylejeme do toalety. Najskôr si stanovme jednu vec: olej zostáva v tekutej alebo polotekutej forme len určitý čas. Ak ho vylejeme do potrubia (ak ho zohrejeme, môžeme poškodiť aj plastové časti odtoku), musíme počítať s tým, že spolu so zvyškami jedla skôr či neskôr vytvorí stuhnutú „zátku“, ktorá upchá potrubie. Jej odstránenie nie je jednoduché a často si vyžaduje privolanie odborníka.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Postupná premena tela, ak prestanete fajčiť. Toto sa stane už za týždeň

Použitý olej. Čo s ním?

Ak nie do záchoda alebo umývadla, kam by som mal použitý olej vyhodiť? Podľa predpisov je jeho miesto v zmesovom odpade. Vec sa zdá byť jednoduchá, keď ste ho použili malé množstvo – stačí utrieť panvicu kuchynskou utierkou. Ale čo keď ste použili viac ako „trochu“ oleja?

Usmernenia tu uvádzajú dve možné riešenia. Prvým je preliať olej do fľaše, uzavrieť ju a vyhodiť do zmesového odpadu. Druhé sa týka ešte väčšieho množstva použitého oleja. Ten by sa mal potom zhromaždiť v nádobe a odniesť na zberné miesto komunálneho odpadu.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *