• 14 augusta, 2023
  • Zatiaľ bez komentára
  • 4minúty čítania

Vypestuje si doma sami ananás a takúto chuť ste ešte necítili

Vypestuje si doma sami ananás a takúto chuť ste ešte necítili

Ananás je kráľom exotického ovocia a len málokto ho nemá rád. Navyše nielenže skvele chutí, ale obsahuje aj veľa vitamínov, minerálov, podporuje imunitu a dokonca pomáha pri chudnutí.

Na rozdiel od iných druhov ovocia je rovnako dobrý kompótovaný ako surový, takže si ho môžeme vychutnávať po celý rok. Niekto ho miluje s palacinkami, iný na pizzi a ďalší si ho rád vychutná aj samotný. Bohužiaľ, podobne ako iné ovocie, jeho cena stále stúpa.

Kúpte si ovocie s tuhými listami

Ak patríte k milovníkom ananásu, skúste si ho vypestovať doma v kvetináči. Nie je to náročné a ananás je aj pomerne pekná rastlina. Musíte len počítať s tým, že na plody si budete musieť počkať. Približne 3 roky.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Položte toto k chlebu a ostane čerstvý a mäkký niekoľko týždňov

Najskôr si v obchode vyberte tvrdé plody so zelenými, pevnými listami, ktoré držia pevne v rastline aj napriek tomu, že ich ťaháte. Ak sa dajú vytiahnuť, ananás je prezretý a nevhodný na pestovanie. Vyberte si radšej taký, ktorý budete jesť.

Nechajte listy vyklíčiť

Doma odrežte zhluk listov od plodu. Odstráňte tie najkratšie, ktoré sú najbližšie k rezu do výšky asi 5 cm. Zostane vám zväzok listov s bielym pahýľom odrezaným na konci. Ten ponorte do pohára s vodou a nechajte ho za oknom vyklíčiť.

Naklíčené listy presaďte do kvetináča tak, aby korunka bola nad úrovňou pôdy. Ananásy potrebujú na správny vývoj dostatok svetla, stabilnú teplotu, ktorá by ani v zime nemala klesnúť pod 18 °C, a vlhkosť. Preto ho raz týždenne zalievajte a dvakrát mesačne prihnojujte.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Čistenie okien nebolo nikdy také jednoduché. Tento trik odstráni šmuhy za pár sekúnd

Ako sme už napísali vyššie, ananás nevypestujete za niekoľko týždňov. Pravdepodobne si počkáte aj niekoľko rokov, kým sa medzi listami objaví červená šiška a po nej modré kvety. To však už znamená, že prvú úrodu budete zbierať najneskôr o šesť mesiacov.

Čakanie sa oplatí

Vaše čakanie bude zaslúžené. Pretože ananás, ktorý vypestujete, bude oveľa chutnejší ako všetky ananásy, ktoré ste si predtým priniesli z obchodu. Pretože ho budete zbierať zrelý, čerstvý a plný chuti.

Tie, ktoré si kúpite, musia byť natrhané nezrelé, aby prežili dlhú cestu do našich obchodov. Dozrievajú teda cestou na lodiach a nákladných autách, bez slnka, ktoré im nepridáva na chuti.

Podobné články

Takto ľahko môžete doma pestovať ananás

Takto ľahko môžete doma pestovať ananás

Ananás je exotické ovocie, ale môžete…

Zanechaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *