Takto ľahko môžete doma pestovať ananás

ananas

Ananás je exotické ovocie, ale môžete si ho ľahko vypestovať aj doma. Poradíme vám, ako si doma zasadiť ananás a čo robiť, aby sa uchytil. Na rozdiel od toho, čo si možno myslíte, nie je to až také ťažké. Všetko, čo potrebujete, je trochu trpezlivosti.

Ananásy rastú na miestach, kde teplota neklesá pod 20 °C. Plantáže tohto mimoriadne sladkého a šťavnatého ovocia sa nachádzajú okrem iného v Brazílii, Thajsku, Mexiku a na Havaji. V Poľsku sa nedajú pestovať na poliach, ale môžete si úspešne vypestovať vlastný exemplár doma. Poradíme vám, čo musíte urobiť, aby ste sa dočkali pestovania tohto ovocia.

Ako si vybrať ananás?

Ak si chcete doma vypestovať vlastný ananás, musíte si najprv kúpiť ovocie v obchode. Mali by ste si vybrať zrelý, ale ešte čerstvý exemplár. Stav plodu najjednoduchšie posúdite tak, že sa pozriete na najmenší list v strede listovej ružice. Ak po vytiahnutí bez problémov vyjde von, znamená to, že ananás je zrelý. Ak list pevne drží, znamená to, že ešte nie je zrelý. Pri výbere ovocia sa tiež uistite, že listy nie sú poškodené. Je to veľmi dôležité, pretože práve tie budete potrebovať na domáce pestovanie ananásu.

TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Ak si dáte každý večer len jedno pivo, v tele sa spustí zaujímavý proces

Ako zasadiť ananás?

Keď máte doma ananás, musíte od neho oddeliť ružicu a vyvariť ju na sadenie.

  • Uchopte listy a odkrúťte ich. Odlúpnite 2-3 vrstvy spodných listov, aby ste odhalili stonku. Potom ju odložte na 2 dni na sušenie.
  • Po uplynutí tejto doby vložte výhonok do misky s vodou. Misku umiestnite na svetlé a teplé miesto (nie však priamo na slnko). Listy môžete pokropiť vodou. Výhonok nechajte vo vode, kým nevyrastú korene (potrvá to niekoľko dní).
  • Keď výhonok zakorení, presuňte ho do kvetináča s priemerom 12 – 14 cm. Na dno umiestnite drenáž, aby ste zabránili zahnívaniu koreňov. Potom do kvetináča nasypte univerzálnu zeminu.
TENTO ČLÁNOK PREČÍTALI VŠETCI:  Zalievajte rastliny týmto zázračným hnojivom. Vyrastú trikrát väčšie

Ako sa starať o ananás?

Keď už ananás rastie v kvetináči, musíte sa oň riadne starať.

  • Plody zalievajte 2 až 3-krát týždenne, v zime len raz týždenne. Vodu vždy nalejte dovnútra ružice. Listy môžete kedykoľvek pokropiť, pretože ananásy majú rady vlhkosť.
  • Na výživu ananásu používajte hnojivo vyrobené z banánových šupiek.
  • Keď si vo vnútri rozety všimnete nové listy, je to znamenie, že ananás zakorenil. Teraz ho môžete premiestniť na slnečný parapet.
  • Po niekoľkých týždňoch vyrastie stonka, na ktorej sa objaví kvet. Potom z nej vyrastie plod, ktorý dozrieva približne rok.

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *